Örömteli újdonságok érkeztek Kínából!


A következő Signature befektetői klubunkon mélyrehatóan elemezzük a vámháborúk piacokra gyakorolt hatásait, valamint a megújuló globális verseny kihívásait. Célunk, hogy átfogó képet nyújtsunk arról, hogyan formálják ezek a tényezők a befektetési tájat.

A hivatalos bmi februári növekedését elsősorban az új megrendelések indexének jelentős emelkedése vezette, amely 51,1 pontra ugrott a januári 49,2 pontról. Emellett a termelési index is 52,5 pontra emelkedett az előző havi 49,8 pontról. Mindkét alindex tíz hónapos csúcsot ért el.

Az új exportmegrendelések indexe is emelkedést mutatott, most 48,6 pontra emelkedett a januári 46,4 pontról. Érdemes megjegyezni, hogy ez már a tizedik hónap egymás után, amikor az index csökkenést jelez.

Az Egyesült Államok februárban bevezetett első körös vámjainak jelenlegi hatása még nem érezhető drámaian.

A vállalatok teljesítményének méretek szerinti elemzése azt mutatja, hogy a nagyvállalatok (52,5) februárban továbbra is kiemelkedtek a közepes (49,2) és kisvállalatok (46,3) teljesítményéhez képest. Ez a tendencia 2023 óta megfigyelhető: míg a nagyvállalatok zöme növekedési pályán mozog, a közepes és kisvállalatok gyakran a zsugorodás állapotában találják magukat. A kisebb cégek folyamatos gyengesége miatt valószínű, hogy a kormány különféle támogatási intézkedésekkel kívánja segíteni ezt a szektort a jövőben.

A nem feldolgozóipari BMI februárban 50,4 pontra nőtt, ami enyhe emelkedést jelent az előző havi 50,2 ponthoz képest, és összhangban áll a piaci elemzők előrejelzéseivel. Az index már 26 hónapja stabilan 50 pont felett mozog, ami a szektor folyamatos bővülését tükrözi.

Az alindexek azonban arra utalnak, hogy a fő mutató mögött a helyzet nem éppen rózsás. Az új megrendelések és az új exportmegrendelések alindexei továbbra is csökkenést mutatnak. Csak az üzleti várakozások és a beszállítói szállítási idők alindexei mutattak kedvezőbb tendenciát.

A Caixin által közzétett feldolgozóipari BMI is kedvező tendenciát mutatott, hiszen 50,8 pontra emelkedett az előző havi 50,1 pontról, ezzel három hónapja a legmagasabb értéket érte el. Ez az eredmény meghaladta a piaci elemzők várakozásait, akik 50,4 pontos szintet jósoltak.

Fontos megjegyezni, hogy a Caixin PMI felmérés inkább a kisebb, exportorientált vállalatokra összpontosít, és nagyobb arányban képviseli a magánszektort. A közgazdászok kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy kialakul-e nagyobb eltérés a Caixin és a hivatalos PMI adatok között, mivel ez értékes jelzés lehet az új vámok feldolgozóiparra gyakorolt hatásáról. Tekintettel arra, hogy holnap lép életbe egy újabb 10%-os vám, ez valószínűnek tűnik - vélik az ING elemzői.

Összességében a bmi-adatok azt mutatják, hogy az ipari termelés növekedése viszonylag stabil maradt az év első két hónapjában. Ugyanakkor a 2024 első két hónapjának kedvezőtlen bázishatása, valamint a decemberi erős teljesítmény mérsékelheti az év/év alapú növekedési adatokat. 2025-re középső egyszámjegyű ipari termelésbővülést várunk, ahol a belföldi kereslet valószínűleg nagyobb szerepet játszik majd a lehetséges exportlassulás ellensúlyozásában.

Related posts