Felfedeztek egy eddig ismeretlen aszteroidát, amely most a Föld felé tart! | 24.hu


Egy nemrégiben felfedezett, impozáns méretű aszteroida közelíti meg bolygónkat május 21-én, magyar idő szerint körülbelül 18:30-kor – számolt be róla a Space.com. Az égitest viszonylag közel fog elhaladni mellettünk, de a tudósok szerint teljesen biztonságos távolságra.

A 2025 KF jelű kisbolygó mintegy 115 ezer kilométerre fog elszáguldani, ami csillagászati szempontból igen kis távolság.

Ez az égitest nem tekinthető potenciálisan veszélyesnek. A potenciálisan veszélyes objektumok közé azok az égitestek tartoznak, amelyek legalább 0,5 csillagászati egység távolságra képesek megközelíteni a Földet, és minimum 140 méter átmérővel rendelkeznek. Noha a 2025 KF esetében az első feltétel maradéktalanul teljesül, a mérete azonban nem éri el a szükséges minimumot.

Az aszteroidát a chilei Atacama-sivatagban, a MAP projekt csillagászai által, május 19-én figyelték meg, mindössze két nappal érkezése előtt. Ez a kisbolygó körülbelül 10 és 23 méter közötti átmérővel rendelkezik.

Ha egy ilyen hatalmas objektum érné el a lakott terület feletti légkört, az kisebb lokális rombolást okozna, de az atmoszférában már jelentős része megsemmisülne. Hasonló méretű égitest okozott meteorrobbanást 2013-ban Cseljabinszk felett Oroszországban, amely során több ember megsérült, és komoly anyagi kár is keletkezett.

A NASA eddig körülbelül 40 ezer Föld-közeli objektumot regisztrált, mióta 1998-ban elindította a potenciálisan veszélyes égitestek alapos megfigyelését. Ma már egyre inkább tudatosul bennünket, hogy évente számos kisebb aszteroida siklik el mellettünk, figyelmeztetve minket a világűr rejtett kihívásaira.

Az ismert objektumok közül körülbelül 4700-at tartanak potenciálisan veszélyesnek, mivel ezek becsapódása esetén jelentős károkat okozhatnak. Fontos azonban megjegyezni, hogy a "veszélyes" kifejezés némileg félreérthető, mivel ezek közül egyik égitest sem várhatóan keresztezné a Föld pályáját a közeljövőben.

Related posts