Kimerült bányák új életre kelnek: így válhatnak megújuló energia forrásává!


Ahelyett, hogy az idők végezetéig kihasználatlanul állnának, és potenciális veszélyforrássá vagy szennyezőforrássá válnának, az elhagyott bányák új életet nyerhetnek, tiszta energiatároló és -termelő központokká alakulva. Ez az innovatív megoldás egy fenntartható jövőt ígér.

Ausztráliában egy régi bányaterületet alakítanak át egy innovatív energiatároló központtá, amely képes több tízezer háztartást ellátni árammal. Az újonnan létrejövő Silver City Energy Storage Centre célja, hogy megelőzze az Új-Dél-Wales-i villamosenergia-hálózatot érintő áramkimaradásokat. Az energiaellátás megbízhatóságának növelése nem csupán helyi szinten, hanem globálisan is alapvető jelentőségű, különösen a fenntartható energiaforrások előtérbe kerülésével.

A 638 millió ausztrál dolláros (körülbelül 155 milliárd forint) beruházás kivitelezését a Hydrostor vállalat végzi. A kanadai cég szerint ez a projekt valóban forradalmi lépés a jövő energiatárolásában, mivel a föld alatt működő sűrített levegős energiatárolás (CAES) innovatív technológiáját alkalmazzák.

Egy izgalmas megújuló energia projekt keretében egy Broken Hill melletti bányát modernizálnak, hogy az üzem csúcsidőszakokban akár 80 ezer háztartás számára biztosítson tartalék áramellátást. Erre a fejlesztésre különösen nagy szükség van, hiszen a környéket legutóbb októberben érte el egy súlyos áramszünet, ami rávilágított a megbízható energiaforrások iránti növekvő igényre.

A CAES (Compressed Air Energy Storage) egy összetett energiatárolási eljárás, amely lehetővé teszi az energia hatékony rögzítését és felszabadítását. Amikor a hálózatban többletáram áll rendelkezésre, egy kompresszor segítségével a levegőt sűrítik, miközben hőt generál. Ez a hő egy speciális hőkezelő rendszerben tárolódik, hogy később felhasználható legyen. A sűrített levegőt egy vízzel töltött, célzottan erre az eljárásra tervezett üregbe irányítják, ahol a levegő kiszorítja a vizet. Ez a víz egy függőleges aknán keresztül egy felszíni tározóba jut, ezzel biztosítva a rendszer megfelelő működését és egyensúlyát.

Amikor az áramigény növekszik, a tárolt levegőt aktiválják, és az előzőleg összegyűjtött hőt használják fel a felmelegítésére. A felforrósított levegő kitágul, és turbinákat mozgósít, amelyek elektromos energiát termelnek. Ezt az energiát a rendszer visszajuttatja a hálózatba, lehetővé téve, hogy a létesítmény egyaránt működjön energiatárolóként és áramtermelőként.

Ez a grandiózus, hosszú távú energiatároló létesítmény, amely világszerte számos helyszínen alkalmazható, kulcsszerepet játszik az Új-Dél-Wales-i villamosenergia-hálózat stabilitásának megőrzésében, egyben segít Ausztráliának a megújuló energiaforrásokra való átállás során.

A projekt várhatóan többszáz munkahelyet teremt az építési szakaszban, ami a helyi közszolgálati televízió riportja alapján szó szerint felvillanyozta Broken Hill polgármesterét. Tom Kennedy egy olyan kisvárost vezet, amelynek lélekszáma a bányászat 1960-as években zajló virágzása, majd lassú elhalása óta folyamatosan zsugorodik. Néhány évtizede még 35 ezren éltek itt, de a 2021-es népszámlálás szerint már csak 17 588-an vannak. Kennedy azt reméli, hogy a megújuló energia projekt megfordítja ezt a tendenciát és a térség gazdasága ismét felvirágzik.

Talán túlzottan optimista, de egy ekkora településen valóban optimizmusra ad okot az, hogy a Silver City Energy Storage Centre építése 3-4 évig 250-400 embernek ad majd munkát - viszont magának az energiatároló és -termelő üzemnek a működtetéséhez már 26 ember is elég lesz. Szóval a helyi gazdaságnál biztosan jelentősebb hatással lesz a fenntartható energiaszektorra, főleg, mint követendő példa.

Related posts