Újvidék hídjait mindhárom irányból körülvették a tiltakozók, akik így fejezik ki elégedetlenségüket.


Több ezer egyetemi hallgató gyűlt össze pénteken Belgrádból Újvidékre, hogy részt vegyen egy nagyszabású tüntetésen, amelyet szombaton rendeztek meg a vajdasági városban. A tiltakozók először az újvidéki vasútállomáson tartottak megemlékezést a három hónappal ezelőtt bekövetkezett tragédia áldozatai előtt, majd ezt követően lezárták Újvidék mindhárom hídját, ezzel fejezték ki szolidaritásukat és követeléseiket.

A diákok és a hozzájuk csatlakozó civilek a közlekedés megzavarásával fejezik ki tiltakozásukat, mivel véleményük szerint a tragédia felelőseinek felkutatása és felelősségre vonása még mindig várat magára.

A tiltakozók legutóbb forgalmas útkereszteződéseket zártak le, először mindössze 15 percre, majd hétfőn 24 órára blokkolták Belgrád legforgalmasabb csomópontját. Most pedig Újvidék közlekedését akadályozták meg a "Három hónap - három híd" elnevezésű akciójukkal. A három híd közül kettőt három órára zártak le, míg a legnagyobb, a Bácskát Szerémséggel összekötő Szabadság-híd 24 órás lezárásra került.

A tiltakozókhoz motorosok és traktorokkal érkező mezőgazdasági termelők is csatlakoztak.

Milos Vucevic, a leköszönő miniszterelnök és a kormányzó Szerb Haladó Párt (SNS) elnöke arra figyelmeztette pártja híveit, hogy tartsák távol magukat a blokádtól, és kerüljék el a konfliktust a demonstrálókkal. A figyelmeztetés hátterében az áll, hogy kedd hajnalban az SNS tagjai baseballütőkkel támadtak neki a tiltakozó egyetemistáknak, ami súlyos sérüléseket okozott egy fiatal lánynak. A történtekért vállalt felelősséget Vucevic, aki ennek következményeként lemondott kormányfői posztjáról.

Az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője november elsején szakadt le, az illetékes szervek pedig - noha 13 ember ellen vádat emeltek - azóta sem vontak senkit felelősségre. Ezért civilek, egyetemi hallgatók, tanárok, színészek és mezőgazdasági termelők kezdtek tiltakozásba. A követelések között a baleset felelőseinek felkutatása és felelősségre vonása mellett a vasútállomás felújítására vonatkozó dokumentumok nyilvánosságra hozatala is szerepel, illetve szeretnék, ha felelősségre vonnák azokat is, akik a tüntetőkre támadtak az elmúlt hónapok során, továbbá szabadon engednék azokat a diákokat és tanárokat, akik ellen a tiltakozások miatt emeltek vádat, és 20 százalékkal megnövelnék a felsőoktatásra szánt költségvetési keretet.

A kormány álláspontja szerint a követelések már teljesültek, mivel az illetékes hatóságok folyamatosan közzéteszik a felújítási munkálatokkal kapcsolatos dokumentumokat. Emellett eljárás indult azokkal szemben, akik a demonstrálókra támadtak. Aleksandar Vucic köztársasági elnök közvetítésével a korábban letartóztatott diákokat és tanárokat szabadon engedték. Továbbá, a költségvetési források átcsoportosítása révén 20 százalékkal növelték a felsőoktatásra szánt büdzsét, így a kormány úgy véli, hogy nincs szükség további demonstrációkra.

Az újvidéki vasútállomás 1964-ben átadott épületének felújítása 2021 és 2022 során több szakaszban zajlott, és a munkálatok idén is tovább folytatódtak. Goran Vesic építésügyi miniszter júliusban bejelentette, hogy a felújítási munkálatok befejeződtek, és az épület ismét használatba vehető. Bár a miniszter azóta lemondott hivataláról, kijelentette, hogy nem érzi magát felelősnek a bekövetkezett tragédiáért. Ezzel szemben Újvidék polgármestere, Milan Djuric, valamint a miniszterelnök, Milos Vucevic felelősséget vállaltak az eseményekért. A két politikus lemondása a tragédia után már azonnal szóba került, de végül csak a múlt kedden valósult meg.

Eközben a tiltakozásokkal szolidáris írók a szerbiai egyetemisták nevét javasolták a Nobel-békedíjra, és a Nobel-bizottság ezt a jelölést hivatalosan is megerősítette.

Természetesen! Íme egy egyedibb megfogalmazás: "Forrás: Magyar Távirati Iroda"

Nyitóképen: Emlékezés a három hónappal ezelőtti tragikus esemény áldozataira, forrás: vajma.info/Kurcinák Árpád.

A newvidéki vasútállomás egyik szakasza összeomlott.

Related posts