A kutyák rendkívüli képességgel rendelkeznek, amely lehetővé teszi számukra, hogy a hangok alapján pontosan azonosítsák az embereket.


Az ELTE Etológia Tanszék kutatói által tervezett kísérletben a kutyáknak felvételek alapján kellett eldönteniük, melyik családtagjuk hangját hallják. Az eredmények elsőként igazolták, hogy a kutyák képesek az emberek hangalapú egyedfelismerésére, olvasható az ELTE honlapján.

"Korábbi kutatások kimutatták, hogy a kutyák érzékenyen reagálnak az emberi hang bizonyos akusztikus jellemzőire, felismerik a beszélő nemét, és meg tudják különböztetni egymástól ismerős és ismeretlen emberek hangjait. Azt azonban, hogy képesek-e az emberek hangalapú egyedfelismerésére is, korábban nem sikerült bizonyítani." - mondja Surányi Kinga, az ELTE TTK Etológia Tanszék doktorandusza.

Az egyedek azonosítása szempontjából az állatok rendkívül fejlett képességekkel bírnak, még akkor is, ha ugyanazon szociális csoporton, például testvérek között kell megkülönböztetniük egymást. Ez a képesség kulcsfontosságú a társas interakcióik során. Az ismerős hangok között való eligibilis különbségtétel viszont nem egyszerű feladat, mivel a hasonló hangzású jelek megkülönböztetése komoly kihívás elé állítja őket. Az állatvilágban ennek a képességnek a feltárása különösen nehézkes, főleg más fajok egyedeinek hangzásának vizsgálatakor.

Bizonyítani kell, hogy az állat képes megkülönböztetni egyedi hangokat, úgy, hogy a hangadók egyformán ismerősek a neki. Habár ez a képesség előnyösnek tűnik a vokális fajok számára, az emberi hangok egyedszintű felismerésének képességét eddig csak rézuszmajmok és lovak esetében igazolták.

Az ELTE Etológia Tanszék kutatói egy izgalmas kísérlet keretében vizsgálták, hogy a kutyák mennyire képesek az emberek hangalapú azonosítására. A kutatás során három-három kutyatartó család tagját hívták meg, így minden kutya számára ismerős személyekkel dolgoztak. A kísérlet lényege, hogy a gazdák hangját először rögzítették, majd egymás mellé ültették őket, miközben a kutyák mögött hangszórók helyezkedtek el. Egy-egy kísérlet során a kutatóknak sikerült lejátszaniuk a három rögzített hang egyikét, és a kutyáknak meg kellett találniuk azt az embert, akinek a hangját hallották. A kutyák összesen 18 alkalommal vettek részt a választásban, mindez pedig úgy zajlott, hogy a gazdák nem szólaltak meg, és semmilyen nonverbális jelzést sem adtak. Így a kutyák kizárólag a hallott hangra támaszkodhattak, amikor döntöttek. A kutatók a kísérlethez kapcsolódó kérdőívek és a gazdák hangjának akusztikai elemzése révén azt is megvizsgálták, hogy milyen demográfiai és akusztikai tényezők befolyásolják a kutyák hangfelismerési képességeit. Ez a kutatás nemcsak a kutyák és gazdáik közötti különleges kapcsolatot világítja meg, hanem a kutyák kognitív képességeivel kapcsolatos ismereteinket is bővíti.

A kísérlet során a kutyák kiemelkedően teljesítettek: gyakrabban választották és figyelték meg azt a személyt, akinek a hangja hallatszott. "A kutyák mindhárom gazdájukat sikeresen azonosították a hang alapján, hiszen mindegyik esetben a véletlenhez képest lényegesen többször választottak helyesen. Különösen figyelemre méltó teljesítményt nyújtottak, amikor az elsődleges gazdájukat kellett felismerniük. Ennek hátterében valószínűleg az áll, hogy a kutyák ezzel a gazdával a leggyakoribb vokális interakcióban vesznek részt, és az ő hangjára reagálnak a leggyakrabban." - magyarázza Gábor Anna, az ELTE Neuroetológiai Kutatócsoport posztdoktori kutatója.

A kísérletről készült videó megtekintéséhez kattints ide:

Related posts