Elérkezett a várva várt pillanat: megnyitja kapuit Magyarország egyik legnépszerűbb klasszikus zenei fesztiválja!


2016 óta a Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész által életre hívott Cziffra Fesztivál különleges színfoltja a fesztiválok palettájának. Ez a rendezvénysorozat nem csupán a klasszikus zene világát népszerűsíti, hanem a zene improvizatív és élő megnyilvánulásait is bemutatja, új perspektívákat kínálva a koncerttermek számára. A fesztivál célja, hogy felfedezze és kihasználja a zene határait, miközben lehetőséget biztosít a zene, valamint más művészeti és tudományos területek közötti interakcióra. A kezdetek óta elkötelezetten áll a fiatal tehetségek mögött, támogatva őket koncertlehetőségekkel, díjakkal és mesterkurzusokkal, ezzel is gazdagítva a zenei életet.

A tíz napos, összefüggő Cziffra Fesztivál idén egy különleges zenei utazásra invitálja a közönséget, neves művészek és előadók sokaságával. Az esemény során fellép többek között Fazil Say, Vadim Repin, Balázs János, Miklósa Erika, Keller András, Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra, Bősze Ádám, Freund Tamás, Solymosi Tari Emőke és Vida Mónika Ruth. A zenei élményt olyan neves zenekarok színesítik, mint a Concerto Budapest, a Hot Jazz Band, valamint Sárközy Lajos és zenekara. Az esemény igazi csemege a klasszikus és modern zene kedvelőinek!

A sorozat február 13-án egy különleges, a közönség szívéhez közel álló eseménnyel indul: a ZongOpera címmel Miklósa Erika és Balázs János lép színpadra a MOMKultban. Már közel egy évtizede, hogy ez a két kiemelkedő művész közösen varázsolja el a közönséget ezzel a lenyűgöző produkcióval, amely a kamarazene által új perspektívába helyezi az opera műfaját és az ének-zongora kapcsolatát. A Cziffra Fesztivál elkötelezett abban, hogy támogassa a jövő tehetséges előadóművészeit, hozzájárulva ezzel a kulturális élet gazdagításához.

Idén a zene varázslatos birodalmába kalauzol minket Solymosi-Tari Emőke, a Széchenyi-díjas magyar zenetörténész és zenepedagógus. Az esemény címe: "Manók, koboldok, tündérek, boszorkányok", amely az Ötpacsirta Szalonban zajlik. A program során ifj. Sárközy Lajos hegedűjátéka és Váradi László zongorajátéka színesíti a mesebeli zenei utazást, amely garantáltan elbűvöli a fiatal közönséget!

A múlt évi Országos Bárzongorista Verseny Cziffra György emlékére résztvevőinek bevonásával zajló többalkalmas koncertsorozat következő állomásán a verseny győztese és különdíjasa, a Zeneakadémiát végzett Pintér Péter ad koncertet február 15-én a Hegyvidéki Kulturális Szalonban. A koncert házigazdája Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész lesz.

A Cziffra Fesztivál évről évre változatos képzőművészeti kiállításoknak ad helyet, megteremtve a kapcsolatot a vizuális alkotóművészetek és a zene között. 2025-ben ismét ebbe a tematikába illeszkedő kiállítók mutatkoznak be a fesztivál programjában. Horváth Mónika Éva Hevület című kiállítása a MOMkult Reich Károly Galériájában február 13-tól látogatható egészen március 3-ig. Az ünnepélyes megnyitóra február 16-án, 17 órától várják az érdeklődőket. A Hegyvidék Galéria a Szinergia című tárlattal készült a fesztiválra, ahol a néző maga is részese lehet a hangok, a zajok születésének, egy audiovizuális kalandnak, amelyhez a zenés tárlatvezetés február 17-én rendkívüli élményként járul hozzá.

Fazil Say zongoraművész a tizedik Cziffra Fesztivál egyik sztárvendégeként tér vissza Magyarországra, február 18-án a Zeneakadémia Nagytermében ad koncertet. A művész a világ minden táján lázba hozza a közönséget lenyűgözően egyedi, meglepetésekkel teli játékával, sziporkázó átirataival és saját kompozícióival, hiszen nemcsak zongoraművészként, hanem zeneszerzőként, jazz-zenészként is aktív szereplője a kulturális színtérnek. Ezen az esten ezer zenei arcából mutatja meg a legizgalmasabbakat.

A Cziffra Fesztivál február 20-i koncertje, mely a "Világok találkozása" címet viseli, a MOMKult színpadán a rögtönzés művészetét állítja a középpontba, igazi szintézist teremtve a különböző műfajok között. Az est fénypontja Lakatos Mónika, a Kossuth- és Womex-életműdíjas, világhírű roma énekes, aki a hagyományos népzene gazdagságát hozza el, míg Dresch Mihály, a Kossuth-díjas zenész, a magyar jazz és népzene kiemelkedő alakja, zenei világával teszi teljessé az élményt. Gubik Petra, Junior Prima díjas színésznő és énekesnő, valamint Balázs János, a Kossuth-díjas zongoraművész, mind-mind hozzájárulnak ezen a különleges estén a varázslatos atmoszféra megteremtéséhez, amely garantáltan lenyűgözi a közönséget.

A Bárest mindig is a fesztivál szívét jelentette, és az egyik legkülönlegesebb eseménye a rendezvénynek. Ezen az estén a MOMKult színházterme igazi időutazásra invitál, ahol Cziffra György korának hangulata elevenedik meg. Ifj. Sárközy Lajos és zenekara, valamint a Hot Jazz Band együttese egy felejthetetlen örömzenélésre készül, amely garantáltan meghódítja a közönséget. Bősze Ádám egyedi és szórakoztató műsorvezetése révén a húszas-negyvenes évek Amerikájának dallamai kelnek életre, miközben a virtuóz cigányzenei hagyományok is felcsendülnek, melyek Cziffra játékának elengedhetetlen részét képezik. Ezúttal a Bárest vendégművésze Gazsi Norbert, a 2024-es Országos Bárzongorista Verseny második helyezettje, aki különleges tehetségével és zenei érzékenységével színesíti a programot.

A Cziffra Fesztivál történetében számos alkalommal, egyedülálló módon a művészet számos tudományos vetülete került már górcső alá előadások, kerekasztalok és konferencia formájában is. A tizedik Cziffra Fesztiválra Freund Tamás Széchenyi- és Bolyai-díjas agykutató tér vissza, aki február 22-én a MOMKultban tart előadást. A világhírű neurobiológus - aki szabadidejében zenél, klarinéton játszik - előadásában a művészeti élmények az egészséges személyiségfejlődés szolgálatában témakörét járja körül, a rá jellemző, magával ragadó módon, mégis közérthető stílusban.

Vadim Repin, a világhírű hegedűművész, ezúttal Balázs János zongoraművésszel együtt lép fel Budapesten, a Cziffra Fesztivál gálakoncertjén, amely február 23-án kerül megrendezésre a Zeneakadémia Nagytermében. Az "Inspirációk" című koncerten a művészek a népzenei feldolgozások aranykorának klasszikusait hozzák el a közönség számára. A programban felcsendül Bartók 1. rapszódiája és a Román népi táncok, Brahms d-moll hegedű-zongora szonátája, továbbá Liszt három magyar rapszódiája, valamint Ravel Tzigane és Sarasate Cigánydalok című műve is. A gálán emellett kiosztják a fesztivál Tehetség díját és Életműdíját is, így nem csupán zenei élményekben, hanem elismerésekben is gazdag eseményre számíthatunk.

Related posts