Kifejlesztettek egy innovatív elektronikus nyelvet, amely képes mesterséges ízeket generálni a szájüregben.

Az elektronikus nyelv, vagyis az e-Taste egy olyan eszköz, amely képes bizonyos ételek ízét részben reprodukálni az emberi szájban. A Newscientist cikke szerint a rendszert Yizhen Jia és csapata az Ohio Állami Egyetemen fejlesztette ki. Az e-Taste érzékelőkkel méri az ételek alap ízeit és különböző vegyületekkel állítja elő azokat a szájban.
A sós ízt a nátrium-klorid képviseli, míg a savanyú ízért a citromsav a felelős. Az édes ízeket glükóz adja, a keserű ízért pedig a magnézium-klorid tartozik. Az umami, amelyet gyakran az ötödik ízként emlegetnek, megtalálható olyan ételekben, mint a paradicsom, a sajtfélék, a halfélék és a spenót, és a glutamát felel érte. Amikor a rendszer parancsot kap egy íz imitálására, a megfelelő anyagokkal dúsított hidrogéleket egy csövön keresztül a nyelv alá juttatja.
A kísérletek során a készülék 10 résztvevőnél eredményesen meg tudta jeleníteni az alapvető ízeket, mint például a savanyú, de emellett összetettebb ízélményeket is képes volt előállítani, mint például a limonádé, sütemény vagy halleves íze. Az alanyok körülbelül 80%-a sikeresen azonosította ezeket az ízeket, ám a kutatók hangsúlyozzák, hogy az ízlelés folyamata más érzékek, például a szaglás révén is jelentős mértékben befolyásolt, így az e-Taste nem tudja teljes egészében visszaadni az emberi ízérzékelés komplexitását és gazdagságát.