Az amerikai védelmi miniszter bejelentette, hogy jelentős korszakváltás előtt áll az Egyesült Államok: a céljaik között szerepel a kínai közösség kiszorítása az országból.


Pete Hegseth, az Egyesült Államok védelmi minisztere jelenleg Panamában tartózkodik, ahol egy jelentős védelmi konferencián vesz részt. A találkozón sikerült egy fontos megállapodást kötni a közép-amerikai országgal, amelyről az amerikai védelmi minisztérium hivatalos weboldalán számoltak be.

Az Egyesült Államok új kormánya hangsúlyosan kifejezte, hogy szeretné a felügyelete alá vonni a Panama-csatornát, mivel az szerintük jelenleg inkább a kínai érdekeket szolgálja ki. Az amerikai szerepvállalás növelése érdekében Pete Hegseth a közép-amerikai országba látogatott, hogy ott egy védelmi konferencián adjon hangot Washington érdekeinek. Április 9-én be is jelentette, hogy "kibővített partnerséget" köt az országgal, ennek értelmében a kulcsfontosságú hajózási útvonalon elsőbbséget élvezhetnek a jövőben az amerikai hadihajók az áthaladásukkor.

A kommunista Kína nyomásának engedés korszaka lezárult. A Panama-csatorna létfontosságú stratégiai pont, amelynek irányítását Panamának kell megőriznie az Egyesült Államok számára, nem pedig Kínának.

A védelmi miniszter bejelentette, hogy a keleti nagyhatalom a jövőben "nem gyakorolhat ellenőrzést kritikus infrastrukturális elemek és földterületek felett ezen a féltekén". Hegseth Panamavárosban, Frank Abrego panamai közbiztonsági miniszterrel közösen tartott sajtótájékoztatón osztotta meg a részleteket. Elmondta, hogy a közeljövőben további megállapodások aláírására is sor kerülhet. Rámutatott, hogy lehetőség nyílik az Egyesült Államok és Panama katonai képzéseinek összehangolására, és emellett újra be fogják állítani a rotációs közös jelenlétet néhány korábban működő amerikai katonai létesítményben. Az említett központok közül három különösen jelentős: a Rodman haditengerészeti állomás, a Howard légibázis és a Fort Sherman, ahol korábban a dzsungel hadműveleti központ működött.

A két ország elkötelezett az információk megosztásának és a kibervédelem terén való együttműködésnek a fokozása mellett. A megállapodás magában foglalja a kétoldalú biztonsági párbeszédek erősítését, valamint a csatorna infrastruktúrájának korszerűsítését is. Jelenleg az amerikai hadsereg néhány egysége is az ország területén tartózkodik, akik folyamatosan fontos feladatokat látnak el – nyilatkozta az amerikai védelmi miniszter. Hozzátette, hogy a nyári időszakban további járművek érkezése várható. Beszédét azzal zárta, hogy hamarosan visszatérhet a "tiszta tekintetű amerikanizmus kora".

Azt akarjuk, hogy ez aranykor legyen országaink számára, együtt, és ennek a féltekének. Röviden: nemcsak Amerikát akarjuk újra naggyá tenni, hanem egész Amerikát is újra naggyá tenni.

Related posts