A balatoni tanúhegyek különleges ünnepi díszbe öltöztek, mintha csak egy mesebeli táj varázslatos átalakulásán mentek volna keresztül. A vidék színei és formái új életre keltek, és az évszakok váltakozása egy varázslatos képet festett a tájra. A természet

A tanúhegyek lejtőit finoman borítja be az akácvirágzás hófehér fátyla, mintha a természet egy varázslatos, puha takarót terített volna a tájra.
Május közepén, amikor a Balaton-felvidék dombjai fölött a nyár első illatai kezdenek terjengeni, a tanúhegyek oldalait puha, fehér akácvirág-fátyol borítja, mintha a természet egy varázslatos szőnyeget terített volna le a tájra.
Somogyi László lenyűgöző fényképeket örökített meg a virágokkal borított tájról, ahol a színek és formák tánca varázslatos atmoszférát teremtett.
Az élesen kirajzolódó bazaltkúpokat, mint a Badacsonyt, a Csobáncot vagy a Szent György-hegyet, ilyenkor különös, szinte lebegő könnyedség övezi. A méhek zsongása megtölti a levegőt, az édes illat bejárja az erdőszéleket, dűlőutakat, szőlősorokat
- vázolta fel mesébe illő látványt Somogyi László, a Badacsonylábdihegyi Ökoturisztikai Látogatóközpont vezetője a Sokszínű vidék megkeresésére.
A Balaton-felvidék akácvirágzáskor olyan, mintha a természet a leggyönyörűbb ünnepi ruháját öltögetné, hogy méltón búcsúztassa a lassan távozó kikelet varázsát.
A hegyek, amelyek évszázadok óta őrzik a táj titkait, most virágpompába borulnak – egyszerre impozánsak és ünnepélyesen könnyedek. Ez a tavasz utolsó lángoló pillanata, mielőtt a nyár véglegesen átvállalja a trónt.
- A természetfotós lenyűgözően tárta elénk a táj egyedülálló szépségét.
Az akácfa virágzása évről évre varázslatos ünnepként köszönt ránk az ország minden zugában. A füzérekben pompázó fehér virágok, az édes illatokkal körülölelt fák, és a zümmögő méhek kedves, duruzsoló dallamai mind-mind egyedülálló élményt nyújtanak bárkinek, aki megáll egy pillanatra, hogy élvezze ezt a természeti csodát. Ilyenkor a levegő tele van életerővel, és a világ mintha egy kicsit lassabban forogna, hogy hadd élvezhessük a tavasz e gyönyörű ajándékát.
Az alábbi galériában felfedezheted a Balaton-felvidék varázslatos szépségét, ahogyan ünnepi öltözetében ragyog.
Magyarországon elsőnek az Erdődy család pozsonyi birtokán ültettek akácot a 18. század első évtizedében, majd 1710-ben Bábolnán a Szapáryak kertjében - az ő fájuk máig is áll és él.
Térhódítása hazánkban 1865 és 1895 között kezdődött, amikor is rövid idő alatt számos helyre betelepítették. 1885-re már 24,2 ezer hektár területen volt akácos. 1911-re ez a terület már elérte a 109,3 ezer hektárt, 1923-ra a 110,6 ezer hektárt, 1963-ra a 154,2 ezer hektárt, 1992-re már 268 ezer hektárt. 2004-ben 394,9 ezer hektáron, 2012-re pedig már 462,7 ezer hektárt. Már a 19. században magyar fának tartották, mert annyira elterjedtté vált hazánkban.
Rügyfakadása március vége és május közepe között megy végbe, átlagot számítva április 22-e a rügyfakadás kezdete. A virágzás a Kárpát-medencében átlagosan május 23-án kezdődik. Lombozata egy-másfél hónap alatt fejlődik ki teljes mértékben. A fehér akác virágzásának középértéke átlagosan 18 nap. Legelőször Magyarország délkeleti részein virít, majd fokozatosan északnyugat felé terjed a virágzás kezdete. Átlagosan 10-30 napra van szükség ahhoz, hogy az ország összes akácosa virágba boruljon.
Az Európai Unió által az idegenhonos inváziós fajok betelepítésének, behurcolásának és terjedésének megelőzésére és kezelésére vonatkozó rendelet keretében 2014 elején, az európai parlamenti választások előtt zajló kampány időszakában, a fehér akácot, hazánkban "magyar akác" néven ismert növényt, valamint az akácmézet hungarikummá nyilvánították. Ennek következtében Magyarországon nem alkalmazhatók a többi EU-tagállamban érvényes intézkedések e fajjal szemben.
A rendelet szövegéből kiderül, hogy a fehér akác egyébként sem került volna a kiirtandó fajok közé, mivel a döntés meghozatalánál költség-haszon elemzést alkalmaztak, és az akác kiirtása rendkívül költséges, emellett a fa gazdasági haszna nagyon jelentős az okozott károkhoz képest.
Weboldalunkon elbűvölő fényképeken tárjuk elénk a Haláp-hegy titokzatos szépségét, emellett pedig egy különleges hajnalt is megörökítettünk, amikor a Balaton életre kelt.