Élő fenyő vagy műfenyő? Lucfenyő vagy nordmann? A karácsonyi hangulat nem csupán a fák között bontakozik ki, hanem az ünnepi készülődés minden részletében. Hol található az a tökéletes fa, amely a családi ünnepségek középpontjába kerülhet? A kutatás soksz


A karácsony közeledtével egyre aktuálisabbá válik az ünnep egyik legnagyobb döntéshelyzetének számító karácsonyfa választás kérdése. Az elmúlt években egyre szélesedő választék az élő fenyők és műfenyők piacán azt is magával vonja, hogy egyre nagyobb az érdeklődés a különböző fajták, típusok iránt. A Google Trends adatai alapján megnéztük, hogy milyen trendek figyelhetőek meg az internetes keresések terén az idei karácsony előtt.

Karácsonykor, a sokszínű családi hagyományok tengerében egy dologban valószínűleg mindenki egyetértene: a karácsonyfa nélkül az ünnep varázsa megkérdőjeleződne. Azonban talán kevesebben tudják, hogy az örökzöld növények iránti tisztelet gyökerei egészen az ókorig nyúlnak vissza, ahol számos nép hitében központi szerepet játszottak. A kereszténység előtti időkben az örökzöldek és fák tisztelete kiemelt fontossággal bírt a téli hónapokban, legyen szó az egyiptomi, római, germán vagy kelta kultúrákról. A mai karácsony ünnepe azonban csak 325-ben nyerte el végleges formáját, amikor az első nikaiai zsinat döntése nyomán az egyház hivatalosan december 25-ét Jézus születésének ünnepévé nyilvánította.

A karácsony varázslatos hangulata már a 16. században elkezdett bontakozni, amikor a mai Németország területén az első díszes fenyőfát állították fel. A feljegyzések tanúsága szerint ez a hagyomány kezdeteihez vezethető vissza, amikor a fenyőfa ünnepi díszítése még csak gyerekcipőben járt.

A 19. század végén és a 20. század elején a karácsonyfa jelentős népszerűségre tett szert világszerte.

Mára már az is megszokottá vált, hogy a karácsonyfadíszek mellett a fenyőfatípusok között is válogathatunk. Az igazi és műfenyők kérdése az elmúlt években, igazi hitvitává alakult az emberek között, amelyben a hagyományoktól kezdve a költséghatékonyságon át a a környezetvédelmi szempontokig számos érvet lehet hallani.

A mű és igazi fenyő környezeti hatásairól megoszlanak az értelmezések. Egyesek szerint rendkívül ártalmas a természetnek, ha karácsonyra élő növényt vágatunk ki, hogy az néhány napig álljon a lakásunkban. Mások szerint viszont, a karácsonyfának szánt fenyőfákat nem erdőtelepítés céljából, hanem kimondottan a karácsonyi ünnepekre nevelik, tehát ha nem állítanánk karácsonyfát, akkor ezek a fenyőfák nem lennének elültetve, így nem járulnának hozzá a szén-dioxid elnyeléséhez növekedésük alatt. A számítások szerint egy átlagos lucfenyő éppen annyi szén-dioxidot nyel el élete során, mint amennyit kibocsát az elégetésével karácsony után. Ha azonban biomassza tüzelésű erőműben dolgozzák fel, jóval kevesebb szén-dioxidot bocsát ki.

A tévhitekkel ellentétben azonban a műfenyő is jelentős mennyiségű káros anyagot bocsát ki, ugyanis az előállításához nagy mennyiségű fosszilis energiahordozóra van szükség. Ezért

Néhány számítás alapján legalább 20 évre van szükség ahhoz, hogy egy műfenyő használata során a környezetre gyakorolt negatív hatásokat ellensúlyozzuk.

Ez viszont jellemzően jóval több, mint ameddig a műfenyő tulajdonosok használják a fát.

Előző cikkünkben alaposan körbejártuk a Google Trends működését, bemutatva az alapvető funkcióit és fontos tudnivalóit. Részletesen kitértünk arra is, hogyan értelmezzük a Google Trends grafikonjain található adatokat, valamint a program "Jelenleg felkapott" szekcióját, amely segít felfedezni a legaktuálisabb és legnépszerűbb témákat, híreket mind a globális, mind a magyar piacon.

Az utóbbi időszakban alaposan megvizsgáltuk, hogy a novemberi Black Friday akciók iránti érdeklődés hogyan alakult a Google keresőjében. Emellett azt is elemeztük, hogy a kriptovaluták piacán tapasztalható jelentős növekedés milyen hatással volt az online keresések dinamikájára.

Az elmúlt három hónap keresési trendjei világosan mutatják, hogy a "karácsonyfa" és a "műfenyő" kifejezések iránti érdeklődés megugrott, jelezve, hogy a Google felhasználói között is megkezdődött a karácsonyi előkészületek időszaka.

Ebben az időszakban a keresési adatok folyamatos növekedést mutattak.

Ahogy a fenti grafikonon is látható, a "karácsonyfa" jobban megmozgatta az internetezőket az elmúlt hetekben, így országos szinten is minden megyében erre kerestek rá többen a két a kifejezés közül. Békés vármegyében azonban érdekes módon, a Google Trends adatai alapján nagyjából ugyanannyian kerestek rá a két kifejezésre.

Ha hosszabb távon nézzük a mostanában igen népszerű műfenyőkre érkező kereséseket, látható, hogy a 2010-es évek közepétől kezdve folyamatosan, évről évre nőni kezdett az érdeklődés. Fontos megjegyezni azt is, hogy az alábbi grafikonon a Google Trends azért jelöli szaggatottal az ábra végét, mert a most is magas keresési intenzitás miatt csupán megbecsülni tudja a jelenlegi érdeklődést.

Ha az élő fenyőfák különböző típusaira térünk át, érdemes megjegyezni, hogy a földlabdával rendelkező és később kiültethető fenyőfák a legfenntarthatóbb karácsonyi alternatívák közé tartoznak. Érdekes módon, bár környezettudatos választásnak számítanak, a Google-keresésekben mégis kevésbé népszerűek. A műfenyőkkel összehasonlítva a "földlabdás" kifejezésre érkező keresések száma az elmúlt 90 nap során alig éri el a figyelemreméltó szintet, ugyanakkor egy enyhe növekedés itt is megfigyelhető, ami arra utalhat, hogy egyre többen érdeklődnek e fenntartható megoldás iránt.

Az igazi, vágott fenyők iránti keresési trendeket a legnépszerűbb karácsonyfafajták körüli érdeklődés alapján elemeztük. A három legelterjedtebb változat, amelyet ünnepi díszként árusítanak, a lucfenyő, az ezüstfenyő és a nordmann fenyő. A nordmann fenyő esetében érdekesség, hogy a hivatalos elnevezés ("nordmann") mellett a helytelen, de gyakran használt "normand" kifejezésre is sok keresést regisztráltunk, így mindkét kifejezést részletesen megvizsgáltuk.

Nyilvánvaló, hogy az elmúlt 30 nap során a három típus közül ez a legnagyobb érdeklődést kiváltó választás.

Ha a térképre pillantunk, nem okoz meglepetést, hogy szinte az egész országban a nordmann fenyő dominált.

Csupán Baranya vármegyében mutatkozott meg a lucfenyő iránti érdeklődés a keresések során.

Ha a hosszabb távú trendsorozatot, egészen 2004-ig visszamenőleg vizsgáljuk, világosan látható, hogy a nordmann fenyő igazán csak a 2010-es években kezdett el komoly figyelmet kapni. Az évtized második felétől pedig folyamatosan növekvő érdeklődést mutat, évről évre egyre nagyobb keresési aktivitást generálva.

Amennyiben a grafikonon feltüntetjük a műfenyő keresőszót, egyértelműen kirajzolódik, hogy az internetes keresések terén a hosszú távon felhasználható műfenyő egyértelműen túlsúlyban van az élő fenyőkkel szemben. Ennek valószínű oka lehet, hogy a műfenyő vásárlói jellemzően online szerzik be a karácsonyfát, míg az igazi fákat az emberek inkább a faárusoknál választják ki és vásárolják meg.

A cikket a Google támogatta.

Related posts