Lázadás a gépek ellen: A technikaellenes hangok egyre erősebben hallatszanak a tenisz világában - Pénzcentrum


A Wimbledonban debütáló mesterséges intelligencia alapú vonalbírói rendszer, hiába mutatott hibákat, még mindig megbízhatóbbnak számít az emberi döntéseknél a sport világában. Ugyanakkor a technológia átalakítását egyre többen sürgetik – számolt be róla a The Guardian.

Idén a wimbledoni tenisztornán két érdekes történet bontakozott ki. Először arról szóltak a hírek, hogy 300 vonalbírót váltottak le mesterséges intelligenciával működő rendszerekre, majd néhány nappal később kiderült, hogy a technológia működésében zavaró hibák jelentkeztek.

Az elektronikus vonalbírói rendszer először nem vette észre, hogy Sonay Kartal labdája túlment a vonalon Anastasia Pavlyuchenkova elleni mérkőzésén, ami miatt az orosz játékos elvesztett egy játékot. Ironikus módon ez csak azért történt, mert egy hivatalnok véletlenül kikapcsolta a rendszert.

Egy másik alkalommal Taylor Fritz ütése súlyos tévedés áldozatává vált, amikor a rendszer tévesen outnak minősítette a labdát, pedig az valójában négy lábbal a vonalon belül pattant. A helyzetet bonyolította, hogy egy labdaszedő éppen a pályán tartózkodott, amikor az amerikai teniszező nekiállt a szervájának, ami megzavarta a technológiai rendszert.

A felháborodás hullámai közepette sokan elfeledkeztek arról, hogy Wimbledon valójában a 2007 óta használt Hawk-Eye rendszer továbbfejlesztett verzióját alkalmazza. Bár akadtak zavaró események, a nagyobb kép azt mutatja, hogy ez a technológia lényegesen megbízhatóbb, mint az emberi szem, és sokkal kevesebb tévedést ejt.

KATT! Friss hírek, élő eredmények a Pénzcentrum Sportonline oldalán!

Kutatók már régen megállapították, hogy a vonalbírók a szoros esetek körülbelül 8%-ában tévednek. A játékosok ítéletei pedig még ennél is rosszabbak. Az IBM adatai szerint a tavalyi wimbledoni tornán a játékosok által kezdeményezett 1535 videózásból mindössze 380 (kevesebb mint 25%) vezetett a döntés megváltoztatásához. Vagyis amikor egy játékos úgy gondolta, hogy a labda kint volt, és videózást kért, az esetek háromnegyedében tévedett.

A technológia használata mellett szól az is, hogy védi a sport integritását és a bírókat is. Manapság a szurkolók és fogadók nem egyszerűen vállat vonnak egy-egy vitatható döntésnél, hanem a közösségi médiában zaklatják a játékosokat és a bírókat, összeesküvés-elméleteket terjesztenek.

A legutóbbi rögbi világbajnokságon Wayne Barnes bíró arról beszélt, hogy feleségét szexuális erőszakkal, gyermekeit pedig fizikai bántalmazással fenyegették. Ilyen feszült környezetben minden, ami segíti a bírókat, csak jó lehet.

A kutatások során kiderült, hogy még a legfelkészültebb bírók is tudatalattijukban érzékelik a közönség hatását. Egy érdekes tanulmány keretében 40 tapasztalt labdarúgó-játékvezetőt kértek fel, hogy véleményezzék 47 eseményt egy Liverpool-Leicester mérkőzés során. Az egyik csoport közönségzaj mellett, míg a másik csoport teljes csendben figyelte a felvételeket. Az eredmények azt mutatták, hogy a zajos környezetben dolgozó bírók lényegesen kevesebb szabálytalanságot (15,5%-ot) állapítottak meg a Liverpool javára, mint azok, akik nyugodt, csendes környezetben végezték el a feladatukat.

A sporttechnológia kritikái gyakran hajlamosak a konzervativizmusra, és a változásokkal szembeni ellenállásra, miközben a tökéletességet keresik. Ahogy Voltaire is megfogalmazta: a tökéletes a jó legnagyobb ellenfele. Sokkal inkább azt kellene mérlegelnünk, hogy a jelenlegi technológia valóban jobb és pontosabb-e a korábbi megoldásoknál, és hogy van-e még lehetőség a fejlődésre.

A Hawk-Eye technológia ma már jóval pontosabb, mint 2007-es debütálása óta, és a fejlődése nem áll meg. A FIFA világbajnokságon és klubvilágbajnokságon használt VAR-rendszer, amely gyorsabb döntéshozatalt tesz lehetővé, ráadásul a szurkolók számára is elérhetővé teszi a bírók által visszanézett felvételeket, jól mutatja, hogy a modern technológia képes hatékonyan működni a sportágban.

Matt Drew, a StatsPerform adatszolgáltató és sportintegritási vállalat integritási részlegének alapítója, úgy véli, hogy a jövőben a technológiai újítások rohamos növekedésére számíthatunk. "Bár egyetlen rendszer sem lehet teljesen hibátlan, a technológia bizonyítottan megbízhatóbb teljesítményt nyújt, mint ha csupán emberi döntésekre támaszkodnánk" - hangsúlyozza.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság tavalyi mesterséges intelligencia konferenciáján már bemutattak egy olyan rendszert, amely valós időben elemezte egy műugró ugrását, azonnal megjelenítve az ugrás magasságát, a levegőben végzett forgások számát és azt, hogy mennyire voltak közel a lábai a törzséhez forgás közben. Az ugrás minden elemét szekvenciákra bontották, és mindent kevesebb mint egy tizedmásodperc alatt elemeztek.

Ahogy a modern technológia egyre inkább belép a sport világába, úgy sok régi hagyomány fokozatosan eltűnik a színről. Szeptembertől például az NFL a Hawk-Eye rendszert fogja alkalmazni a "láncos csapat" helyett, akik eddig a pályára lépve jelezték az első lépéseket. Bár ezek a hagyományos szereplők hiányozni fognak, az a módszer, ahogyan valaki megpróbálja megbecsülni, hová is kellene helyezni a labdát, inkább a múlt századok szellemiségét idézi, mintsem a mai modern világot.

Related posts