Milyen irányt vesz a magyar gazdaság? Épp most kezd újra formálódni?

Áprilisban a fogyasztók és az üzleti szektor kilátásai kissé kedvezőbben alakultak, mint márciusban, amit a GKI legújabb felmérésének adatai is tükröznek. A cégek foglalkoztatási kedve szinte változatlan maradt az előző felméréshez képest, ugyanakkor az értékesítési árak jövőbeli alakulására vonatkozó várakozások lényegesen csökkentek. Ugyanakkor a gazdálkodási környezet kiszámíthatóságának megítélése romlott, ami aggodalomra adhat okot a piaci szereplők számára.
Az üzleti kilátások idén januárban érték el mélypontjukat, azután enyhe pozitív elmozdulás történt. A GKI üzleti bizalmi indexe áprilisban 1 ponttal emelkedett márciushoz képest - ez ugyan hibahatáron belüli változás, de összeségében
az utóbbi hónapok adatai stabilizálódásra, enyhe javulásra utalnak.
Az ipari szektor életjelet adott magáról, hiszen bizalmi indexe közel 3 ponttal emelkedett az előző hónaphoz viszonyítva. Ezzel szemben a szolgáltatói szféra mutatója 2 ponttal visszaesett. A kereskedelem és az építőipar bizalmi indexe gyakorlatilag helyben topogott havi szinten. Jelenleg az építőipar számít a legkisebb bizalommal bíró területnek, míg az üzleti szolgáltatások a legoptimistábbak a piacon.
A vállalkozások létszámgazdálkodási várakozásait tükröző foglalkoztatási indikátor áprilisban stagnált az előző hónaphoz képest. Az elemzett szektorok közül egyikben sem tapasztalható jelentős változás. A következő három hónapra vonatkozóan a cégek 9%-a tervez létszámbővítést, míg 11%-uk létszámcsökkentésre készül. Érdemes megjegyezni, hogy a mutató enyhe csökkenést mutat.
A gazdálkodási környezet kiszámíthatóságának megítélése április hónapban jelentős romlást mutatott, így ez a mutató visszatért a tavalyi év végén tapasztalt szinthez.
A növekvő bizonytalanság hátterében az amerikai kereskedelempolitika zűrzavaros döntései állhatnak.
Az árindikátor, ami az üzleti szféra árképzési terveit egyetlen számba sűríti, a negyedik hónapban is számottevően csökkent az előző felméréshez képest. Ezzel e mutató hat havi mélypontjára esett. Mind a négy szektorban csökkentek az áremelési szándékok, különösen nagyot a kereskedelemben. A következő három hónapban a cégek 26%-a szeretne árat emelni, míg árcsökkentésre 8%-a készül. Sajnos erre a mutatóra nagyon rövid idősor áll rendelkezésre, ezért egyelőre nem világos, hogy egyszerűen az év eleji intnezívebb átárazási döntések utáni szezonális csökkenéséről van szó, vagy valóban az inflációs várakozások csökkenésére utalhat az index csökkenése.
A GKI fogyasztói bizalmi indexe 2024 novemberében érte el a legmélyebb pontját, azóta azonban a lakosság hangulata némileg javult. Áprilisban ez a mutató másfél ponttal magasabb értéket mutatott, mint márciusban. A válaszadók az elmúlt 12 hónap pénzügyi helyzetét lényegesen pozitívan ítélték meg, míg a következő évre vonatkozó pénzügyi kilátásaikat már egy kicsit optimistábban látták. Az ország gazdasági helyzetének alakulását is kedvezőbben vélekednek az előző hónaphoz képest. Továbbá, a nagyobb értékű fogyasztási cikkekre fordítható saját pénz megítélése is javult. Az inflációval kapcsolatos várakozások csökkentek, míg a munkanélküliségi helyzet jövőbeli alakulására vonatkozó kilátások is kedvezőbbekké váltak az előző hónaphoz képest.