Liz Truss nyíltan szembeszállt a brit miniszterelnökkel, jogi lépésekkel próbálja megnyugtatni a kedélyeket és megvédeni saját érdekeit.

Liz Truss, a korábbi konzervatív brit miniszterelnök, csütörtökön jogi lépéseket helyezett kilátásba, miután követelte, hogy a jelenlegi munkáspárti kormányfő, Sir Keir Starmer ne vádolja őt a brit gazdaság összeomlásáért.
Az újkori brit politikai történelemben egyedülálló eseményként, Liz Truss jogi képviselői egy nyílt levélben fejezik ki aggodalmukat Starmer állításaival kapcsolatban, amelyeket "hamisnak és becsületsértőnek" minősítenek. A levél hangsúlyozza, hogy Starmer szavai súlyosan károsítják Truss közmegítélését, sőt, hozzájárulhattak ahhoz is, hogy a politikusnő a tavaly júliusi brit parlamenti választáson elveszítette képviselői mandátumát.
Truss ügyvédei közölték, a volt kormányfő éppen ezért követeli, hogy a mostani miniszterelnök haladéktalanul hagyjon fel azoknak az állításoknak az ismételgetésével, amelyek szerint Truss költségvetési intézkedései gazdasági összeomlást idéztek elő.
Keir Starmer szóvivője csütörtöki nyilatkozatában kifejtette, hogy valószínű, hogy nem csupán a jelenlegi miniszterelnök az egyetlen személy az országban, aki osztja a Truss-kormány gazdaságpolitikai irányvonaláról kialakított véleményeket - értesült az MTI.
Liz Truss 2022. október 20-án távozott hivatalából, miután Kwasi Kwarteng pénzügyminisztere által javasolt, széleskörű adócsökkentési terv hatalmas pénzügyi zűrzavart idézett elő. A piaci szereplők ezt a programot fedezetlennek és fenntarthatatlannak minősítették, ami végül sürgős jegybanki intézkedéseket tett szükségessé.
A program bejelentését követően a font árfolyama drámai mélységekbe süllyedt a dollárral szemben, néhány időszakban egészen az árfolyamparitás közelébe. Eközben az irányadó brit állampapírok hozamai meredeken emelkedni kezdtek, és már túllépték a görög államadósság finanszírozási költségeit. A Bank of England kénytelen volt rendkívüli államkötvény-vásárlási programot indítani, hogy megnyugtassa a piaci pánikot.
Liz Truss, aki Margaret Thatcher és Theresa May nyomdokain haladva az Egyesült Királyság harmadik női miniszterelnöke lett, mindössze 49 napot töltött a brit Konzervatív Párt és a kormány élén. Ezzel ő vált a brit politikatörténet azon személyévé, aki a legrövidebb ideig viselte a pártvezetői és a miniszterelnöki címet.
Truss későbbi nyilatkozataiban folyamatosan külső szereplőket okolta a bukásáért. A The Sunday Telegraph című brit konzervatív vasárnapi lapban megjelent írásában például azt állította, hogy "nagyhatalmú nemzetközi aktorok" összehangolt akciója vezetett korai távozásához, és említést nyert, hogy e "külső beavatkozás" mögött Joe Biden amerikai elnök is állt.