ÁLLAMELNÖK-VÁLASZTÁS 2024 - A részvétel továbbra is meglehetősen alacsony a választások során.
FRISSÍTÉS: A legfrissebb adatok szerint a Központi Választási Iroda (BEC) tájékoztatása alapján vasárnap 15 óráig a választói névjegyzékben szereplő polgárok 32,02%-a részt vett az államfőválasztás első fordulójában. A szavazók között 50,1%-ot nők, míg 49,9%-ot férfiak képviseltek. A városi részvételi arány 33,64%, míg vidéken 29,93% volt. Korcsoportok szerint a következőképpen alakult a részvétel: 18-24 évesek - 6,91%; 25-34 évesek - 11,42%; 35-44 évesek - 16,22%; 45-64 évesek - 38,31%; 65 évesnél idősebbek - 27,14%. A legmagasabb részvételi arányt az alábbi megyék mutatták: 1. Ilfov - 35,38%; 2. Olt - 34,06%; 3. Argeş - 34,56%; 4. Mehedinţi - 34,25%; 5. Giurgiu - 32,67%.
A legkevésbé aktív szavazó megyék a következőképpen alakultak: 1. Vaslui - 23%; 2. Szatmár - 23,12%; 3. Máramaros - 23,78%; 4. Krassó Szörény - 24,05%; 5. Beszterce-Naszód - 25,73%. Ezzel szemben Bukarestben 15 órakor 28,87%-os részvételi arányt regisztráltak.
FRISSÍTÉS: Az Állandó Választási Hatóság (AEP) legfrissebb adatai alapján vasárnap 13 óráig 3.960.071 szavazásra jogosult állampolgár, a választói névjegyzékben szereplők 21,99%-a, már részt vett az államfőválasztás első fordulójában.
A városi szavazók száma 2.378.702 fő, míg vidéken 1.581.369-en adták le voksukat. A mozgóurnával szavazók száma 31.171 főt tett ki. A 13 óráig szavazó 3.960.071 választópolgár közül 360.374-en külföldön éltek és gyakorolták alkotmányos jogukat, 356.147-en a pótlistáról, míg 4.227-en levélben adták le szavazatukat.
Az esetről beszámolt a belügyi is. Monica Dajbog elmondta: a kolozsvári 36-os számú szavazókörzet választási bizottságának alelnöke az egyik taggal együtt, de rendőri kíséret nélkül vitte el a mozgóurnát egy igénylőhöz, ami bűncselekménynek számít.
Vasárnap reggel a rendőrséghez 16 különböző választási incidensről érkezett bejelentés – tájékoztatott a szóvivő. A bejelentések közül kilenc eset igazoltan megalapozott, míg négy ügynél még zajlik a nyomozás. Három eset viszont alaptalannak bizonyult.
A szavazóhelyiségek megnyitása óta hat személy kapott figyelmeztetést szabálysértés miatt, de a választási folyamatot befolyásoló súlyos incidens nem történt eddig - részletezte.
"Teljes összhangban a lelkiismeretemmel és a politikai, valamint morális meggyőződésemmel szavaztam" - nyilatkozta Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje a sajtónak vasárnap, miután leadta voksát a Hargita megyei Csíkkarcfalva polgármesteri hivatalában. Kiemelte, hogy az államelnök-választás első fordulója kiemelt jelentőséggel bír, mivel ennek alapján világossá válhat, merre halad az ország jövője.
"Felhívunk mindenkit, hogy aktívan vegyen részt a választási folyamatban, és ne habozzon szavazni. Érezzük át együtt a magyar közösség erejét és hangját!" - nyilatkozta a szóvivő.
FRISSÍTVE: Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adatai szerint 11 órakor a választópolgárok 11,34 százaléka adta le a voksát az országban és külföldön együtt, 2019-ben az országos adat 11,08 volt.
A városi szavazók száma 1.245.776, míg a vidéki választók 796.683-an adták le voksukat. A mozgóurnás szavazásra 6.276-an éltek lehetőséggel. A 11 óráig szavazó 2.042.459 választópolgár közül 260.345-en külföldön éltek, 256.118-an pótlistás szavazók voltak, és 4.227-en levélben szavaztak.
Kolozs megyében a szavazási arány 9,19 százalékra emelkedett, míg 2019-ben ez az érték 11,91 százalék volt.
Mircea Geoană, aki független jelöltként indult, vasárnap arra kérte a választókat, hogy a legjobban felkészült jelöltre adják voksukat. A NATO korábbi főtitkárhelyettese hangsúlyozta, hogy a közelgő választás jelentős hatással lesz Románia jövőjére, hiszen nem csupán egy új elnököt választunk, hanem az ország jövőbeni irányvonaláról is döntünk. "A választás üzenete világos: a korrupció és a szélsőségesség, valamint a hozzáértés és a hazafiság között kell választanunk" - mondta. Külön felhívta a figyelmet a külföldön élő román állampolgárokra is, arra ösztönözve őket, hogy minél nagyobb létszámban vegyenek részt a szavazáson. Emellett üzenetet küldött a diaszpórában élő moldovai állampolgároknak is, akiknek voksai nemrégiben kulcsszerepet játszottak a moldovai választások kimenetelében.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, pénteken a római főkonzulátus által berendezett szavazóhelyiségben adta le szavazatát az elnökválasztás első fordulójában. A politikai vezető a sajtónak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy külföldön való szavazásával a Romániát támogató honfitársai iránti tiszteletét fejezte ki. Emellett arra buzdította a diaszpóra tagjait, hogy a következő két vasárnap ne habozzanak részt venni a választásokon.
"Csak a hazai szavazatokra támaszkodva mi, ellenzékiek, elveszítjük a választásokat. Ezért fontos, hogy a külföldön élő románok éljenek szavazati jogukkal (...), még akkor is, ha akadnak olyan települések, mint Salerno, ahol nincsenek szavazóhelyiségek" - mondta Simion.
"Ebben a kampányban egyetlen olyan jelölt volt, aki az ország valós problémáiról beszélt. Mi egy olyan országot szeretnénk, amelyben a közösségünk ügyeit nem söprik szőnyeg alá, ahol az államelnök minden állampolgárért dolgozik, ahol az ország első embere megoldásokat hoz, és nem újabb problémákat teremt. Azért szavaztam, hogy ennek az országnak olyan elnöke legyen, aki a magyarokért is dolgozik. Arra buzdítok mindenkit, hogy éljen szavazati jogával, és ma döntsön helyesen!" - jelentette ki Csoma Botond az RMDSZ Kolozs megyei elnöke, képviselőjelölt az RMDSZ hírlevelének tájékoztatása szerint.
Tasnádi Szilárd, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének szenátor-jelöltje kifejezte véleményét a legutóbbi szavazásról: "Ma arra szavaztam, hogy e lépéssel közelebb kerüljünk ahhoz, hogy az országunknak felelős és elkötelezett vezetése legyen. Arra buzdítok mindenkit, hogy használja ki a szavazati jogát, és együtt mutassuk meg közösségünk erejét!"
"Azért választottam azt, akinek most a legnagyobb szüksége van az országunkra, aki az emberekért küzd, nem pedig az állam érdekében. Mutassuk meg, hogy mi, a magyar közösség fontosak vagyunk, és hogy velünk, magyarokkal számolni kell. Ma és jövő vasárnap is győznünk kell! Mindannyian azért dolgozunk, hogy Kolozs megyében, Erdélyben büszkén élhessünk magyaroként. Minden egyes magyar szavazat a közösségünk hangját és erejét erősíti. Én ezt a célt támogatom. Itt az idő, hogy mindannyian elmenjünk szavazni!" - üzente Vákár István, a Kolozs megyei tanács RMDSZ-es alelnöke.
Oláh Emese, Kolozsvár alpolgármestere a közelmúltban így nyilatkozott: "Júniusban kiváló eredményeket értünk el, mert nem ültünk tétlenül. A magyar közösség bízott a saját erejében, és hangot adtak véleményüknek. Ezt az erőt kell újra megmutatnunk. Én azt a jelöltet támogattam, akire most leginkább szüksége van az országnak. Ő az, aki az emberek érdekeit képviseli, nem csupán az államét, és valódi változást hozhat. Arra kérek mindenkit, hogy vegyen részt a szavazáson, mert van lehetőségünk egy jó döntés meghozatalára!"
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) államelnökjelöltje, Nicolae Ciucă, a választások során a biztonság, a jólét és a demokrácia melletti elköteleződését hangsúlyozta. Vasárnap reggel, miután leadta szavazatát, a politikai vezető kifejezte reményét, hogy a szavazatok olyan jelöltet segítenek hatalomra, aki tisztességgel, jó érzékkel és megfelelő képzettséggel bír az államfői feladatok ellátásához. "Olyan jelöltre szavaztam, aki képes képviselni a román demokrácia értékeit. Bízom benne, hogy ma minél több román állampolgár részt vesz a szavazáson, hiszen ez a mi jövőnkről, valamint gyermekeink jövőjéről szól" - nyilatkozta Ciucă.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a szavazás után így fogalmazott: "Számomra ez egy rendkívül egyszerű helyzet volt. A lelkiismeretem, valamint politikai és etikai meggyőződésem teljes összhangban állt azzal, ahogyan szavaztam. Arra kérek mindenkit, hogy vegyen részt a szavazáson, és válassza a józan ész útját. Ne pazaroljuk az időnket spekulációkra, hiszen annak semmi értelme!"
A leköszönő Klaus Iohannis vasárnap arra ösztönözte a román állampolgárokat, hogy aktívan vegyenek részt az elnökválasztáson. Távozása előtt az újságírók érdeklődtek tőle, hogy milyen üzenetet szeretne átadni a hazai lakosságnak. "Mindenki menjen el szavazni!" - hangzott el Iohannis határozott válasza.
Megjegyzés: Az Állandó Választási Hatóság (AEP) által közzétett részvételi adatok a romániai választók mellett a diaszpórában élők szavazási arányát is magukban foglalják, ami magyarázza, miért tűnik ez az érték magasabbnak, mint a korábbi elnökválasztás során. Négy évvel ezelőtt a diaszpóra adatait külön kezelték. A valóság azonban az, hogy mind Romániában, mind a külföldön élő szavazók körében eddig kevesebben adták le voksukat, mint 2019-ben – figyelmeztet a HotNews.
FRISSÍTÉS: Az Állandó Választási Hatóság (AEP) legfrissebb adatai szerint az urnák megnyitását követő első órában, reggel 8 óráig a választásra jogosult polgárok 2,52%-a élt szavazati jogával az ország területén. A városi választók közül 346.806-an, míg a vidéki területeken 107.554-en adták le voksukat. Mozgóurnával pedig 16 fő szavazott.
Azok közül a választópolgárok közül, akik 8 óráig leadták szavazatukat, összesen 454.360-an vettek részt a választásokon. Ebből 223.722-en külföldön tartózkodtak és gyakorolták alkotmányos jogukat, míg 219.495-en pótlistáról szavaztak, és 4227-en levélben adták le voksukat.
Öt évvel ezelőtt, 2019-ben 1,42 százalék ment el szavazni 8 óráig. Kolozs megyében 1,23 százalék volt a részvétel, a múlt elnökválasztáson pedig 1.47 százalék.
Amennyiben a választópolgár a lakcíme vagy tartózkodási helye szerinti közigazgatási területen belül van jelen, kizárólag azon szavazóhelyiségben gyakorolhatja szavazati jogát, amely az adott utca területéhez kapcsolódik. Ha viszont a választópolgár más közigazgatási területen tartózkodik, szabadon választja meg, hogy melyik szavazóhelyiségben kíván szavazni.
A választópolgárok csak a román állam által kibocsátott érvényes személyazonosító iratok felmutatásával gyakorolhatják szavazati jogukat. Ezen iratok közé tartozik a hagyományos személyazonossági igazolvány, az elektronikus személyazonossági igazolvány, az ideiglenes személyazonossági igazolvány, valamint a diplomata útlevél és annak elektronikus változata. Emellett a szolgálati útlevél és az elektronikus szolgálati útlevél is elfogadott, továbbá a katonai iskolák diákjai számára kiadott katonai szolgálati igazolvány is érvényes.
Az a választópolgár, aki objektív okokból nem tud eljutni a szavazóhelyiségekbe, illetve a betegek, fogyatékkal élők számára igényelhető mozgóurna.
Az országban szervezett szavazóhelyiségek környékén a szavazás ideje alatt 500 méteres távolságon belül tilos alkoholt árusítani és/vagy fogyasztani. A szavazás napján és a szavazás napjain semmilyen rendezvény szervezése nem akadályozhatja a szavazóhelyiségek megközelítését.
A szavazóhelyiségek környékén, a szavazás ideje alatt, 500 méteres távolságban tilos alkoholt árusítani és fogyasztani. Ezen kívül, a szavazás időtartama alatt semmilyen rendezvény nem zavarhatja a szavazóhelyiségek könnyű megközelíthetőségét.
A szavazás során több alkalommal történő voksolás vagy a szavazati jog hiányában végzett szavazás jogellenes cselekménynek minősül. Ezen kívül, a szavazólapok bármilyen formában történő fényképezése vagy videózása szigorúan tilos.