A jövőben már nem állnának meg az ingatlanvásárlásra vonatkozó korlátozások, amelyek a betelepülők ellen irányulnak.
Utcára került a TV2 népszerű arca, Tóth Gabi pedig szívélyesen fogadta őt az otthonában.
Kedd éjjel a parlament weboldalán megjelent a helyi önazonosság védelméről szóló törvényjavaslat, melynek előadója Navracsics Tibor, a közigazgatási és területfejlesztési miniszter. A minisztérium által javasolt intézkedések már korábban is heves vitákat generáltak, hiszen jelentős hatalmat biztosítanának az önkormányzatok számára, lehetővé téve, hogy korlátozzák, vagy bizonyos feltételekhez kössék a lakosságszám növekedését.
A legtöbb kritika azért érte a tervezet, mert az abban szereplő legdurvább eszközök alkalmazásával az önkormányzatok jelentősen leverhették volna az ingatlanárakat és korlátozhatnák az ingatlanforgalmat egy-egy településen. Azzal ugyanakkor sokan egyetértettek az önkormányzati vezetők közül is, hogy a javaslat végre olyan lehetőségeket kínálna a településeknek arra, hogy tegyenek valamit a nem kívánt lakosságszám-növekedés ellen, illetve a betelepülőknek kötelezettségeket is előírhassanak.
A parlament elé terjesztett javaslatból végül eltávolították azokat a leginkább vitatott és drasztikus intézkedéseket, amelyek széleskörű ellenállást váltottak ki. Navracsics Tibor a Blikknek adott, múlt heti interjújában már előre jelezte ezt a változást, és végül tényleg csak egy olyan szabály maradt érvényben, amely az ingatlanszerzésre vonatkozik. Ezen kívül a minisztérium lényegében a korábban társadalmi vitára bocsátott elképzeléseit terjesztette elő.
Az eredeti törvényjavaslatban az szerepelt, hogy az önkormányzatok jogosultak lehetnek a betelepülők ingatlanszerzésének teljes kizárására. Erre csak abban az esetben lett volna lehetőségük, ha az elmúlt tíz évben az érintett ingatlanra nem léptettek életbe építési tilalmat.
Az ingatlanszerzés korlátozásának szándékával arra törekedtek, hogy az adott ingatlanhoz kizárólag a településen élő, helyi lakóhellyel vagy ingatlantulajdonnal rendelkező személyek juthassanak hozzá. A törvénytervezet nem csupán a vásárlás lehetőségét emelte ki, mivel az ingatlan tulajdonjoga más formákban is megszerezhető, például ajándékozás útján.
A parlament elé benyújtott törvényjavaslatból eltűnt az ingatlanszerzés feltételekhez kötésének lehetősége. A korábbi tervezetben még szerepelt, hogy az önkormányzat a betelepülők ingatlanszerzését bizonyos feltételekhez kötheti. Ez azt jelentette volna, hogy a település megkövetelhette volna a betelepülőktől, hogy teljesítsenek egy előre meghatározott feltételt, vállaljanak közérdekű kötelezettséget, vagy tegyenek eleget a közösség hagyományainak és szokásainak szempontjából fontos észszerű kötelezettségeknek, amelyek a helyi közösség javát szolgálják.
Ezek után az alábbi három lehetséges eszközt hagyja meg a parlament elé kerülő törvényjavaslat a betelepülés korlátozására.
A településen található ingatlanok, beleértve a jogi személyek birtokában lévő ingatlanokat is, eladására vonatkozóan elővásárlási jogot lehet biztosítani az alábbi sorrendben:
Ha az elővásárlási jog alapján az ingatlant az önkormányzat vagy az önkormányzat többségi tulajdonában álló gazdasági társaság szerzi meg, az ingatlan csak közösségi célra, vagy a lakosság létfeltételeinek biztosítására hasznosítható vagy idegeníthető el.
Az önkormányzat rendeletében dönthet arról, hogy betelepülő számára lakcím nem létesíthető, vagy csak az önkormányzat rendeletében meghatározott feltétellel létesíthető. Utóbbi esetben az önkormányzat rendeletben előírhatja, hogy
A lakcímlétesítéshez kapcsolódó követelmények lehetnek előre meghatározottak, amelyek vagy a lakcím létrehozása előtt, vagy azt követően, egy bizonyos időkereten belül érvényesítendők. Ezen kívül folyamatosan teljesítendő feltételként is szerepelhetnek. Ilyen körülmények között elengedhetetlen, hogy az önkormányzat hozzájárulását megszerezzük a lakóhely vagy tartózkodási hely létesítéséhez, hiszen ez a lakcímbejelentés egyik alapvető feltétele.
A hozzájárulás önkormányzati hatósági döntés keretében, vagy annak alapján hatósági szerződéssel is biztosítható. A törvény hatálybalépésének napján már meglévő építési telken tervezett épület esetén a lakcímlétesítés nem lehet elutasítva, de bizonyos feltételekhez köthető.
A törvényjavaslat értelmében az önkormányzat jogosult arra, hogy a betelepülést, beleértve az ingatlanvásárlást és a lakcímbejelentést, adófizetési kötelezettséghez kötve szabályozza. Ennek részletes feltételeit a helyi adókról szóló törvény fogja meghatározni.
A törvényjavaslat értelmében az önkormányzatok július 1-től kezdődően már alkalmazhatják az új szabályokat, amennyiben a parlament jóváhagyja a javaslatot. Azonban első lépésként szükséges, hogy az önkormányzat egy külön rendeletet alkosson, amelyben megjelöli azt a lakosságszámot is, amelynek elérésétől kezdve alkalmazni kívánja a választott jogi megoldásokat.