Felfedték az uborka rejtélyét, amelynek magjai szanaszét szóródtak!


Már a rómaiak korában is lenyűgözte az embereket egy apró, pár centiméteres uborka, amely egészen különleges módon szaporodik: magjait szó szerint szétspricceli. Ennek a kis növénynek a teljesítménye elképesztő: mindössze három századmásodperc alatt képes a saját hosszának több százszorosára eljuttatni a magokat, ráadásul 70 kilométer per órás sebességgel. A tudomány azonban eddig nem tudta teljesen megfejteni ennek a furcsa mechanizmusnak a titkát, csupán annyit tud, hogy a szaporodáshoz magas nyomást alakít ki a belsejében.

Az ubi, melynek latin neve Ecballium elaterium, magyarul Magrugóként vagy Uborkás magrugóként ismert, a cukkini és a tök közeli rokona. E fűszeres növény a Földközi-tenger vidékén, valamint Észak-Afrikában, Ausztráliában, Ázsiában és Észak-Amerikában is megtalálható, ahol különleges ízvilágával és jellegzetes megjelenésével hódítja meg a kertészek és gasztronómák szívét.

A tudósok most nagysebességű videóval, time-lapse fotózással, CT-vel és digitális 3D rekonstrukciókkal elemezték az uborkát, és matematikai modelleket gyártottak a kilövellésre. A kutatásukat hétfőn publikálták a Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban.

Kétségtelen, hogy a jelenség sokkal bonyolultabb, mint csupán annyira redukálni, hogy a folyadékot magába szívja, majd túlnyomás alatt kiadja. A növény fizikai állapota is kulcsszerepet játszik abban, hogy a lövés szöge, magassága és távolsága optimálisan alakuljon.

A CT vizsgálat során kiderült, hogy az uborka belsejében már jóval korábban megkezdődik egy különleges átalakulási folyamat. Ekkor a termelődő nedvesség fokozatosan besűrűsödik és megkeményedik, miközben az uborka lógó helyzetéből 45 fokos szögbe emelkedik. Amikor a spriccelés bekövetkezik, az uborka még meg is csavarodik, hogy a lehető legjobban szétszórja a magokat.

A matematikai modellekkel a kutatók szerint jól le tudták írni, hogy micsoda ön-finomhangolásra képes az Ecballium.

"Hányan kötötték volna össze korábban az uborkát a gyors mozgással", tette fel a költői kérdést az egyik kutató, Derek Moulton, majd hozzátette, hogy ő eléggé boldog, hogy felfedezője lehetett a kis ubi működési mechanizmusának. (CNN)

Related posts