Donald Trump véglegesen meghozta a döntését: egy új lehetőség bontakozik ki a megroppant állam számára.

Donald Trump amerikai elnök aláírta a Szíria ellen bevezetett szankciók megszüntetéséről szóló végrehajtási rendeletet, amelyet a Fehér Ház a stabilitás és béke előmozdításának érdekében tett lépésként értékelt - számolt be róla a BBC.
A korábban bevezetett szankciók, amelyek blokkolták a külföldi finanszírozást, a decemberben lázadók által megdöntött Bassár el-Aszad kormányát sújtották.
A Fehér Ház közleménye szerint figyelemmel kísérik az új szíriai kormány lépéseit, beleértve az Izraellel való kapcsolatok normalizálását, a külföldi terroristák kezelését és a palesztin terrorszervezetek betiltását.
Aszaad al-Sibani (akinek a nevén kívül semmi köze az al-aszad családhoz) szíriai külügyminiszter szerint az intézkedés megszünteti a gazdasági fellendülés akadályait és megnyitja az országot a nemzetközi közösség felé.
Az Egyesült Államok ezzel párhuzamosan továbbra is érvényben tartja a szankciókat az Aszad-kormány képviselőivel, valamint az Iszlám Állam és az iráni proxycsoportok ellen.
Trump májusban bejelentette, hogy feloldja a Szíria ellen érvényben lévő szankciókat, miután Rijádban találkozott az ország új elnökével, Ahmed al-Saraa volt lázadó vezetővel. A hírek nyomán Damaszkusz utcáin ünneplés vette kezdetét, ahol az emberek örömmel fogadták a változást.
Saraa iszlamista csoportja, a Hajat Tahrir al-Sám (HTS), amely Aszad rezsimjének megdöntésére törekedett, egészen 2016-ig az al-Kaida szíriai szövetségeseként működött.
A HTS-t az ENSZ, az USA és az Egyesült Királyság továbbra is terrorszervezetként tartja nyilván, ennek következtében ellenük is vannak érvényben szankciók.
A hétfőn kiadott végrehajtási rendelet arra kötelezi Marco Rubio külügyminisztert, hogy vizsgálja felül a HTS besorolását. Továbbá, az Egyesült Államok kifejezi azt az elvárását, hogy az újonnan megalakuló szíriai kormány vállalja a felelősséget az északkelet-szíriai fogolytáborokért, ahol az Iszlám Állam által elfogott egyének tartózkodnak.
A szíriai népesség 90%-a a szegénységi küszöb alatt élt, amikor a 13 évig tartó, romboló polgárháború után végre megdőlt az Aszad-rezsim.
Szíria új vezetője kifejezte elkötelezettségét az ország etnikai kisebbségeinek védelme mellett. Ugyanakkor a nyugati partvidéken márciusban történt, az alavita felekezethez tartozó több száz civil brutális meggyilkolása mélyen megrázta a kisebbségi közösségeket, és fokozta a félelmüket a jövőt illetően.
Halálos összecsapások robbantak ki az iszlamista biztonsági erők és a drúz vallási kisebbség harcosai között, súlyos konfliktust generálva a térségben.