Felfedezték a Vörös-tengeren elsüllyesztett hajó legénységének néhány tagját, akiket a húszik támadása következtében vesztettek el.

A világkereskedelem számára elengedhetetlen térségben a húszik tevékenységei folyamatosan zűrzavart okoznak a hajózási forgalomban. A legutóbbi incidens szerdán történt, amikor a libériai zászló alatt közlekedő, görög tulajdonú Eternity C nevű hajót elsüllyesztették. A mentőcsapatoknak sikerült a legénység négy tagját biztonságos helyre juttatniuk, ahogy azt csütörtökön bejelentette az Európai Unió Aspides nevű vörös-tengeri védelmi missziója. Ezzel a kimentettek száma tízre nőtt a tengerből.
A libériai zászlót vivő, görög birtoklású Eternity C tanker ellen hétfőn támadást indítottak a húszi lázadók, ötven tengeri mérföldnyire, délnyugatra Hodeidah kikötővárostól, a Vörös-tenger partjainál. Az incidens következtében a hajó, melyen 22 fős legénység és három biztonsági személy tartózkodott, elsüllyedt, a legénység tagjai pedig a vízbe kényszerültek ugrani.
Tengerbiztonsági források szerint a húszik a legénység hat tagját ejtették fogságba, míg kedden az üzemeltető azt közölte, hogy a támadásban hárman meghaltak és legkevesebb ketten megsebesültek. Maguk a lázadók csupán arról adtak ki közleményt, hogy a legénységből "néhány embert" kimenekítettek a hajóról, valamint videofelvételt is közzétettek a süllyedő Eternity C utolsó perceiről. A Diaplous görög tengerbiztonsági cég azt közölte, folytatja a keresést az eltűntek után - írja az MTI.
Még mindig mély aggodalommal figyeljük a legénységünk húszi fogságba került tagjait, hiszen biztonságuk és mielőbbi kiszabadításuk rendkívül fontos számunkra.
- jelentette ki Ellie Shafik, az egyesült királyságbeli Vanguard Tech nevű tengerbiztonsági vállalat egyik tisztségviselője.
A Jemenben hatalmon lévő lázadók, akik jelentős területeket irányítanak, a gázai konfliktusra hivatkozva 2023 végén egy sor támadást indítottak az Izraellel kereskedő hajók ellen. Eddig több mint száz ilyen akciót hajtottak végre, amelyek során két hajót elsüllyesztettek, egyet pedig elfoglaltak, ami négy tengerész életébe került. Az Eternity C hajó ellen indított támadás előtt mindössze egy nappal egy másik, a térségen áthaladó hajót is megsemmisítettek. Korábban egy görög tulajdonú, libériai zászló alatt közlekedő hajó, a Magic Sea is tűz alá került, de a legénységnek sikerült időben elhagynia a fedélzetet. A húszik tevékenységei komolyan megzavarják a globális kereskedelem szempontjából kulcsfontosságú tengeri forgalmat, ami arra kényszerítette a hajózási vállalatokat, hogy más útvonalakat keressenek. Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia is reagált, légicsapásokat intézve a síita lázadók pozíciói ellen.
Májusban Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy felhagy a húszik bombázásával, mivel a lázadók beleegyeztek abba, hogy nem zavarják tovább a teherforgalmat a fontos kereskedelmi útvonalon. Júniusban azonban a húszik már azzal fenyegettek, hogy megtámadják az amerikai hajókat a Vörös-tengeren, ha az Egyesült Államok csatlakozik az Irán elleni izraeli légitámadásokhoz.