Milyen mértékben emelkedtek az autóbiztosítások díjai? | ma7.sk

Az újévi áremelkedés Szlovákiában az autóbiztosításokat is érintette. A kötelező felelősségbiztosítás (PZP) ás díjai éves szinten 10-20 százalékkal emelkedtek. Az áremelkedés oka nemcsak a konszolidációs csomag, hanem a szervizekben végzett munkák költségének növekedése is. A szakértők emellett felhívják a figyelmet a drágább autók és elektromos járművek casco biztosításával kapcsolatos problémákra - számolt be róla az Umbrella Group közvetítő cég.
Martin Jurkemík, a társaság nem-életbiztosítási szakértője szerint a kötelező felelősségbiztosítás (PZP) és a casco biztosítás díjának növekedését elsősorban nem a konszolidációs csomag vagy az alkatrészek körülbelül 12 százalékos éves drágulása befolyásolja, hanem a szervizmunkák költségeinek emelkedése. Néhány műhelyben ezek a költségek akár meg is kétszereződtek.
Elvárásai alapján a biztosítótársaságok valószínűleg tovább növelik az áraikat, különösen azt követően, hogy 2025 áprilisától életbe lép a tranzakciós adó.
Jurkemík megállapítása szerint azok az ügyfelek, akik a megemelkedett PZP- vagy casco díjak következtében biztosítót váltottak volna, az új évben már nem találtak kedvezőbb megoldásokat a piacon. A szakértő úgy véli, hogy az áremelkedések hatására az emberek egyre inkább fiatalabb autóknál is (5-8 éves korúak) lemondanak a casco biztosításról, míg korábban ez főként a 7-10 éves gépjárművekre volt jellemző.
A társaság hangsúlyozta, hogy az elektromos járművek casco biztosításának bonyolultsága a márkától függ. A szakértők szerint az egyik legfontosabb szempont az adott márka hivatalos képviselete Szlovákiában, valamint az engedélyezett szerviz jelenléte.
Míg a hétköznapi márkáknál nincs gond a biztosítással, addig a Tesla, Rimac és más, hivatalosan nem képviselt márkák nehezen biztosíthatók Szlovákiában. Jelenleg csak négy biztosítótársaság kínál ilyen típusú terméket.
"A balesetek következtében a biztosítótársaságok számára jelentős többletköltségek merülnek fel, különösen a sérült járművek Szlovákiából a legközelebbi hivatalos szervizekbe, mint például Ausztriába vagy Csehországba történő szállítása miatt. Ennek következtében a legtöbb biztosító a hasonló biztosítási formák ügyintézését elutasítja" – fejtette ki Jurkemík. Hozzátette, hogy ez a helyzet nem csupán az elektromos autókra vonatkozik, hanem más prémium márkákra is, például az Aston Martinra, amelynek Szlovákiában nincs hivatalos képviselete.