A repülőgépen a leszállás előtti pillanatokban a fények lekapcsolása több okból is indokolt. Először is, ez segít a pilótáknak és az utasoknak alkalmazkodni a külső fényviszonyokhoz, különösen éjszaka vagy rossz látási viszonyok között. A sötét környezet


A tapasztalt utazók számára a repülés során elhangzó biztonsági figyelmeztetések szinte már rutinossá váltak. A légiutas-kísérők vagy az előre rögzített felvételek által közvetített információkat legtöbbször automatikusan fogadjuk, anélkül, hogy mélyebben elgondolkodnánk rajtuk. De vajon miért olyan lényeges, hogy a napellenzőt felhúzzuk a felszállás és a leszállás során? Miért kapcsolják le a világítást ilyenkor? Jártunk utána ezeknek a kérdéseknek, hogy jobban megértsük a mögöttes indokokat.

Kérjük, hogy mindenki kapcsolja be biztonsági övét, húzza le az ülés kartámaszát és háttámláját, valamint állítsa az önök előtt lévő asztalokat függőleges helyzetbe. Ellenőrizzék, hogy az önök melletti ablak napellenzője fel van húzva. Ez a figyelmeztetés szinte minden repülőgépen elhangzik a felszállás és a leszállás előtt. De miért is van ennek ilyen nagy jelentősége? Miért kell eltennem a könyvemet, amit éppen a sötétben nem tudok folytatni? A napellenzők felhúzása elsősorban a biztonságot szolgálja. Ha történne valami váratlan, például vészhelyzet esetén, az ablakon beszűrődő fény segíthet a helyzet gyors felmérésében, és az utasoknak lehetősége nyílik a külső körülmények figyelésére. Ezen kívül a pilóták is fontos információkat nyerhetnek a kívülről érkező fény alapján, így gyorsabban reagálhatnak a szükséges intézkedésekre. A sötétben való könyvolvasás pedig csak addig lehet kellemetlen, amíg meg nem érkezik a célállomás. Talán érdemes lehet a következő repülés előtt egy könnyedebb olvasmányt választani, hogy a várakozást szórakoztatóbbá tegye!

A magyarázat egyik fele egyszerű: az utasoknak ezekben a pillanatokban tisztában kell lenniük a környezetükkel. Azon túl, hogy az izgulósabb turistákat megnyugtathatja, ha kilátnak az út legrázósabb perceiben az ablakon, vészhelyzet esetén tényleges biztonsági szempont, hogy rálássunk a szárnyra.

Aki már tapasztalta, milyen érzés a vészkijárat mellett ülni, az jól tudja, hogy a felszállás előtti rutin során a légiutas-kísérő nemcsak az ajtó nyitásának módját magyarázza el, hanem arra is különös hangsúlyt fektet, hogy vészhelyzet esetén csak akkor szabad kinyitni az ajtót, ha alaposan körbenéztünk az ablakon. Ilyenkor a legfontosabb, hogy ne észleljünk semmilyen veszélyt – főként füstöt vagy tüzet a szárnyon vagy a motor környékén.

Bár kezdetben talán szokatlanul hangzik, de valójában könnyebb elhagyni a sötét repülőgépet, mint amikor a kabin lámpái világítanak. Ennek egyik oka, hogy a padlón elhelyezett fényvisszaverő csíkok, amelyek a kijáratok felé irányítanak, sokkal jobban észlelhetők, ha a teljes utastér nem fürdik a fényben.

Egy másik szempontból nézve a világítás lekapcsolása az esti és éjszakai járatokon nem csupán egy egyszerű intézkedés, hanem egy tudatos lépés a biztonság érdekében. Azért történik ez, hogy ha esetleg szükség lenne a repülőgép evakuálására, az utasok szeme már alkalmazkodjon a sötétebb fényviszonyokhoz. Ha a világítás egy váratlan műszaki probléma következtében hirtelen kialszik vészhelyzetben, vagy ha a sokaság egyszerre lép ki a fényből a kifutóra, akkor a hirtelen környezetváltozás sokakat megzavarhat. A szemüknek nem lenne elegendő ideje alkalmazkodni az új fényviszonyokhoz, ami rontaná a tájékozódásukat és a helyzethez való alkalmazkodási képességüket.

Vészhelyzetekben a másodpercek kulcsszerepet játszanak, és az utazóknak az utolsó dolog, amire szükségük van, az a pánik, ami a látási viszonyok romlásából fakad. A füst, amely egy baleset következtében keletkezhet, komoly veszélyforrást jelent, hiszen drámaian csökkentheti a látótávolságot és megnehezítheti a menekülést. Érdemes részletesebben is foglalkozni ezzel a témával, ezért cikkünkben mélyebben is utánajárunk a füst okozta kihívásoknak és azok kezelésének.

Mielőtt azonban túlságosan megijedne a repülésről, fontos kiemelni, nagyon ritkák azok a helyzetek, amikor a vészkijáraton kell elhagyni a gépet. Az amerikai Szövetségi Légügyi Hatóság (Federal Aviation Administration, FAA) 2022-es jelentése szerint az elmúlt évtizedben világszerte összesen 290 alkalommal kellett repülőgépet evakuálni, vagyis évente nagyjából harminc ilyen eset történt. Ezt érdemes összevetni azzal, hogy csak az amerikai hatóság naponta átlagosan 45 ezer járatot felügyel a hivatalos statisztikájuk szerint, a világszerte jegyzett kereskedelmi utak becsült száma pedig több tízmillió évente.

Related posts