Az OpenAI nagy bejelentéssel rukkolt elő: megérkezett az új ChatGPT, amely már szinte olyan természetesen képes kommunikálni, mint egy valódi ember.


Az OpenAI legújabb, GPT-4.5-ös modellje bizonyos mértékig érzelmi intelligenciát is képes megjeleníteni, így a ChatGPT interakciói még inkább hasonlíthatnak az emberi kommunikációra. Ugyanakkor nem mentes a kihívásoktól sem; az egyik legfőbb hátránya, hogy meglehetősen költséges.

Az OpenAI bemutatta legújabb nyelvi modelljét, a GPT-4.5-öt, amely a vállalat állítása szerint a legfejlettebb és legkifinomultabb változat eddig. Bár a különféle teljesítménymérő mutatók alapján nem célszerű más modellekhez hasonlítani, ez a fejlesztés mégis új lehetőségeket kínál a természetes nyelv feldolgozásában. De vajon mi rejlik valójában a GPT-4.5 mögött?

Ez egy olyan "beszélgetés-orientált modell", amely a bonyolult matematikai egyenletek megoldása helyett a társalgás művészetében jeleskedik. A korai tesztelések során a felhasználók megjegyezték, hogy sokkal természetesebben kommunikál, mint más rendszerek, ráadásul képes érzelmi intelligenciát is megjeleníteni.

Az OpenAI különféle példákat is bemutatott. Az egyik szituációban a felhasználó megosztja a ChatGPT-vel, hogy nehéz időszakon megy keresztül, miután kudarcot vallott egy vizsgán. Míg egy másik modell (GPT-4o, o3-mini) empátiával reagál, de aztán özönlik a kéretlen tanácsokkal, a GPT-4.5 egy másfajta megközelítést választ: azzal a kérdéssel indít, hogy

"Ha szeretnél megosztani valamit a történtekről, vagy csak egy kis szórakozásra vágysz, én itt vagyok, hogy meghallgassalak!"

A GPT-4.5 modell működése jelentősen eltér más, következtető OpenAI rendszerektől, mivel a fejlesztés során a vállalat hozzáférést biztosított rengeteg adathoz és kiemelkedő számítási kapacitáshoz. Ennek eredményeként egy olyan eszköz jött létre, amely szélesebb tudásbázissal rendelkezik, és képes mélyebb megértést nyújtani a világ eseményeiről. Ráadásul az OpenAI állítása szerint a modell hallucinációs aránya is alacsonyabb, ami növeli a megbízhatóságát.

Hiába azonban a fenti erősségek, a GPT-4.5 nem tekinthető a többi modell alternatívájának a legtöbb dologban. Például az érvelés terén is van jobb, ahogyan ez a hang- és videóalapú társalgás sem lehetséges vele, mivel nem egy multimodális modell.

Talán a leglényegesebb szempont, hogy a működéséhez rendkívül nagy számítási kapacitásra van szükség. Ahogy az Engadget is hangsúlyozza, ezt a modellt leginkább egy ugródeszkának tekinthetjük, amely az OpenAI jövőbeli elképzelései felé vezet - beleértve a GPT-5-öt és az általános mesterséges intelligencia (AGI) megvalósítását.

A GPT-4.5 már elérhető a havi körülbelül 80 ezer forintba kerülő ChatGPT Pro előfizetés részeként. Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója az X-en arról írt, hogy egyszerűen kifogyóban vannak a GPU-kból, így csak akkor lesz elérhető az új modell az olcsóbb, Plus előfizetők számára is, ha üzembe áll a cégnél több tízezer új GPU. Ez jövő héten esedékes, így március elején az ígéret szerint már havi 9000 forintért is lehet beszélgetni a modellel, ami minden korábbinál természetesebben beszél.

Related posts