Nagy Márton bejelentette, hogy a magyar gazdaság új irányt vett, és ezzel egy izgalmas átalakulás küszöbére léptünk.


A magyar gazdaság új irányt vett - emelte ki Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hétfőn a március 3-án kezdetét vevő tizenegyedik PÉNZ7 pénzügyi és vállalkozói témahét ünnepi megnyitóján, Budapesten.

Az eredmények között sorolta fel a munkanélküliségi ráta alacsony szintjét, a foglalkoztatottság alakulását, hozzátéve, hogy jelenleg 4,7 millió ember dolgozik. A minimálbér erős konvergencia alatt van, a reálbérek nőnek, ugyanakkor a családok pénzügyi helyzetét tovább kell javítani - jegyezte meg.

A fogyasztás folyamatosan növekszik, a turizmus teljesítménye új rekordokat döntöget, és a lakossági hitelpiac is dinamikusan fejlődik, beleértve a lakáshiteleket és a személyi kölcsönöket is. Tavaly a lakáspiac 40%-os bővülést produkált, januárban pedig további jelentős növekedés tapasztalható. Az autópiac szintén kétszámjegyű növekedéssel büszkélkedhet – számolt be a miniszter.

Az építőipar jelenlegi termelési szintje viszonylag alacsony, azonban a rendelésállomány kedvező jeleket mutat, ami arra utal, hogy jelentős növekedés előtt állunk, különösen a lakásépítés, logisztika és ipari parkok szegmenseiben – tette hozzá.

A bérkonvergencia előmozdítása, a lakhatási támogatások bővítése, a kis- és középvállalkozások méretének megduplázása, valamint a Demján Sándor Program mind alapvető fontosságú lépések a gazdaság fellendítése és a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése érdekében. E célok megvalósítása nemcsak a munkaerőpiac élénkítését, hanem a lakosság életminőségének javítását is szolgálja, hozzájárulva ezzel a fenntartható fejlődéshez.

A hétvégén újabb három területtel bővült az ország gazdasági programja, amely a 100 új gyár létrehozására és az élelmiszerinfláció elleni harcra összpontosít. Az adócsökkentés folytatódik: a négy gyermekes anyák után most már a három és két gyermekes családok is élhetnek a személyi jövedelemadó-mentesség lehetőségével. A három gyermekesek esetében ez egy lépésben, míg a két gyermekeseknél fokozatosan, négy év alatt valósul meg – tájékoztatott a nemzetgazdasági miniszter.

Nagy Márton a megnyitón hangsúlyozta, hogy 2025-re Magyarország államának a lakossági állampapírok után 1700 milliárd forintnyi kamatot kell kifizetnie. Jelenleg az országban 14 ezer milliárd forint értékű lakossági állampapír található, ami átlagosan 12 százalékos kamatot jelent. Eddig soha nem fordult elő, hogy ilyen rövid idő alatt ekkora összegű kamatot fizettek volna ki a lakossági állampapírok után - tette hozzá.

A lakosság pénzügyi tudatosságának javulását mutatja, hogy a háztartások nettó pénzügyi vagyona 2010-hez képest ötszörösére nőtt, jelenleg a bruttó vagyon 110 ezer milliárd forint, ami a GDP 136,4 százaléka, messze az uniós átlag feletti - mondta Nagy Márton.

A megnyitón átadták a Pénziránytű Alapítvány Arany Fokozatú Jó Gyakorlat Díjat Varga-Poór Adrienn pedagógusnak, Fodorné Branstadter Ágnes pedagógusnak. A Magyar Bankszövetség Pénzügyi Kultúra Nagykövete elismerést vette át egyéni kategóriában Pintér Zoltán pedagógus, intézményi kategóriában az elismerést a Magyar Államkincstár, valamint a Pénzmúzeum érdemelte ki. A Junior Achievement Magyarország és a Nemzetgazdasági Minisztérium oklevelét Kretz Ádám, az NGM vállalkozásfejlesztési főosztályának munkatársa vette át.

Az idei évben a beérkezett jelentkezések alapján körülbelül 1300 iskola és 200 ezer diák vesz részt a rendezvényen. A témahét középpontjában a befektetések, a kiberbiztonság és a tudatos vállalkozás áll. A pénzügyi tananyagok kidolgozásáért a Pénziránytű Alapítvány felel, míg a vállalkozási ismereteket a Junior Achievement Magyarország Alapítvány állítja össze.

A 11. PÉNZ7 program megvalósításában a Belügyminisztérium tölti be a projektgazda szerepét, míg a Nemzetgazdasági Minisztérium, a Magyar Bankszövetség, a Pénziránytű Alapítvány és a Junior Achievement Magyarország Alapítvány szakmai partnereként működnek közre. Tavaly Magyarországon 1290 iskola több mint 203 ezer diákja kapcsolódott be a PÉNZ7 rendezvénybe, így az elmúlt évtized során már több mint 1,7 millió fiatal pénzügyi tudatosságát sikerült fejleszteni a pénzügyi és vállalkozói témákat feldolgozó hetek keretében.

Related posts