A régi megállapodás már nem érvényes: bármikor csatlakozhat 14 ezer MILF katona a harchoz.

A South China Morning Post értesülései alapján a Fülöp-szigetek Moro Iszlám Felszabadítási Front (MILF) korábbi harcosai továbbra is fegyverrel rendelkeznek, ami jelentős problémát jelent az ország biztonsági helyzetében.
2014-ben egy jelentős mérföldkőhöz érkezett a manilai kormány és a MILF közötti együttműködés, amelynek következtében a déli Mindanao Bangsamoro Autonóm Régióban (BARMM) a MILF átvehette a hatalmat. Ez a megállapodás nem csupán a politikai átalakulásról szólt, hanem a térségben zajló lázadás végét is hirdette. Ugyanakkor a legfrissebb jelentések azt mutatják, hogy a milicisták azóta, immár 11 év elteltével, még mindig nem teljesítették a rájuk vonatkozó kötelezettségeiket.
A lázadók továbbra is fegyvertelenek maradtak, így közel 14 ezer ember még mindig készen áll a harcra.
Ez a szám figyelemre méltó fejlődést tükröz, hiszen korábban 40 ezer ember tartozott a csoporthoz, közülük pedig 26 145-en döntöttek úgy, hogy leteszik a fegyvert.
A fennmaradó létszám azonban elegendő ahhoz, hogy komoly kockázatot jelentsen a sziget védelmét illetően, "különösen a félidős választások időszakában". Rommel Banlaoi, a Fülöp-szigeteki Béke, Erőszak és Terrorizmus Kutató Intézetének vezetője hangsúlyozza, hogy a megmaradt erőket a politikai szereplők saját céljaikra használhatják, szinte magánhadseregként bevetve őket riválisaik ellen. Optimális esetben ez csupán "nyomásgyakorlást" jelent, de szélsőséges forgatókönyvek esetén akár fegyveres összecsapásokhoz is vezethet a térségben.
A MILF egykori vezetői továbbra is jelentős szerepet játszanak a politikai életben; például Murad Ebrahim jelenleg miniszteri tisztséget tölt be, emellett ő a szervezet elnöke is.