Németország titkos irányvonalat vehet, amely az Egyesült Államok felé mutat: egy meglepő lépés, amely felkavarhatja az európai politikai tájat.

Németország újabb 15 darab ötödik generációs F-35-ös vadászgép beszerzését tervezi az Egyesült Államoktól, amivel a flottája összlétszáma 50 gépre nőne – értesült a Politico forrásaiból.
A Berlin és Washington közötti egyeztetések hivatalos bejelentésére eddig még nem került sor.
Csupán néhány nappal ezelőtt feszültség bontakozott ki Németország és Franciaország között a Future Combat Air System (FCAS) kapcsán, amely Európa új generációs vadászgép-programjának ékköve. A konfliktus hátterében állt, hogy a francia ipari szereplők a repülőgép kulcsfontosságú alkatrészeinek 80 százalékát szerették volna birtokba venni.
Elhatároztuk, hogy ezt a kérdést a következő hónapokban véglegesen tisztázzuk. A konzorcium összetételére vonatkozó eltérő nézetek még nem oldódtak meg
„Tedd különlegessé a szövegedet” - fogalmazott Friedrich Merz a szerdai találkozón Mark Rutte NATO-főtitkárral.
Az F-35-ösök beszerzése komoly fordulatot jelentene Németország számára, hiszen a múltban az FCAS-t az európai szuverenitás egyik alapkövének tekintették.
Németország 2022-ben, az Ukrajna ellen indított orosz agresszió következtében, úgy határozott, hogy beszerzi 35 darab F-35-öst az Egyesült Államoktól. Ezt követően felmerült egy további 8 vadászgép vásárlásának lehetősége, de végül ez a terv nem valósult meg.
Az F-35-ös vadászgép egy megbízható platformot biztosít Németország számára, amely képes hordozni nukleáris robbanófejeket. Ez a képesség lehetővé tenné a NATO elrettentési stratégiájának megvalósítását, hiszen így az amerikai atombombák Németországban történő tárolása és szállítása is biztosított lenne. Az új F-35-ösök várhatóan 2027-re állhatnak hadrendbe. Ezzel szemben az FCAS projekt még a kezdeti fejlesztési szakaszban tart, és az első bemutató repülése 2028 vagy 2029 előtt nem valószínű.
Boris Pistorius, a német védelmi tárca vezetője, a következő héten eszmecserére készül amerikai kollégájával, Pete Hegseth-tel.