Nincs megállás a lejtőn: a legújabb adatok alapján a magyar ipar továbbra is gyenge teljesítményt mutat.


A tavaszi hónapok összességében stagnálást hoztak az iparban, messzebbről nézve pedig kijelenthető, hogy

továbbra sem tört meg a termelés csökkenésének bő két éve tartó trendje.

Az ipar helyzete továbbra is komoly kihívásokkal néz szembe, melyek fő forrása az európai gazdaság gyenge teljesítménye, ami drámaian beszűkíti az exportlehetőségeket. Ezen általános bizonytalanságot tovább súlyosbítja az Egyesült Államok vámpolitikája, amely nemcsak a termelési folyamatokat, hanem a magánszektor beruházási kedvét is jelentősen befolyásolja. Az utóbbi hónapok során a várakozások drasztikus csökkentésére kényszerültünk, különösen ami a friss nagy termelő egységek (mint a CATL, BYD, BMW) beindulását illeti, amelyekről azt hittük, hogy már rövid távon élénkíthetik a magyar gazdaságot. Mostanra azonban a hírek kapacitáscsökkentésekről és elhalasztott termelési tervekről számolnak be, ami aggodalomra ad okot.

A Központi Statisztikai Hivatal májusi ipari jelentése nem hozott váratlan fordulatokat, hiszen a héten nyilvánosságra került külkereskedelmi adatok már előrevetítették, hogy a magyar exportteljesítmény volumene áprilishoz képest csökkent. A járműipar, amely a gazdaság egyik potenciális motorjának számít, jelenleg lejtmenetben van, míg az akkumulátorgyártás, amelyet strukturális problémák is sújtanak, még gyengébben teljesít.

A termelési szektorral kapcsolatosan a másfél héten belül érkező részletes KSH jelentés nyújt majd számunkra fontos információkat.

A májusi adatok a növekedési kilátásokat illetően aggasztó képet festenek. Az áprilisi fellendülés után úgy tűnt, van esély arra, hogy a második negyedéves, rövid bázisú GDP-növekedéshez az ipari ágazat is jelentős mértékben hozzájárul. A legfrissebb számok azonban inkább arra utalnak, hogy a hozzájárulás mértéke kérdéses. A júniusi ipari teljesítményről még nincsenek pontos információink, így határozott következtetéseket nehéz levonni. Ugyanakkor úgy tűnik, hogy az ipar negyedéves szinten nem járult hozzá érdemben a GDP-hez, és éves szinten is továbbra is visszahúzza a gazdasági növekedést.

Jelenleg úgy tűnik, hogy a második negyedév során, a háztartások fogyasztásának kedvező hatásának köszönhetően, elkerülhetjük a gazdasági visszaesés újabb hullámát, ami segíthet megelőzni a technikai recessziót. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy érdembeli fellendülésre nem érdemes számítani.

Related posts