A Mol jelentős növekedést mutatott az első negyedévben, ami kiemelkedő teljesítményt tükröz.

Hernádi Zsolt véleménye szerint a vállalat egy kihívásokkal teli időszakban is megbízható teljesítményt tudott felmutatni.
A Mol cégcsoport az előző év 151 milliárd forintos (420 millió dolláros) első negyedéves üzleti eredményét idén 185,8 milliárd forintra (483 millió dollárra) emelte. Ezt az információt a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) pénteken közzétett jelentése tartalmazza.
A vállalatcsoport nettó árbevétele az idei év első negyedében jelentős növekedést mutatott, hiszen az előző év azonos időszakához képest 2046 milliárd forintról 2171 milliárd forintra emelkedett. Ugyanakkor, ha dollárban vizsgáljuk, a tendencia némileg csökkent, hiszen egy év alatt 5,718 milliárd dollárról 5,646 milliárd dollárra esett vissza. Az első negyedéves újrabeszerzési árak alapján számolt "tiszta" EBITDA (kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) 257,7 milliárd forintról (718 millió dollár) 318,8 milliárd forintra (833 millió dollár) emelkedett, míg a nettó eredmény 95,9 milliárd forintról (265 millió dollár) 152,3 milliárd forintra (393 millió dollár) nőtt. Az iparági körülmények kedvező változása miatt az elemzők is azt valószínűsítették, hogy a Mol kedvező kezdéssel indíthatja az évet.
A jelentést bemutató vállalati közlemény szerint az Upstream (kutatás-termelés) üzletág a magas szintű kitermelésnek köszönhetően jól teljesített, az EBITDA 15 százalékos emelkedéssel több mint 121,7 milliárd forintot (317 millió dollár) ért el. Az átlagosan napi 93 ezer hordó olajegyenérték (mboepd) termelés némileg elmarad az előző negyedéves szinttől a közép- és kelet-európai termelés csökkenése miatt, de ezt a belföldi előrelépések részben ellensúlyozták.
A Downstream (feldolgozás-kereskedelem) számára nem kedvezett a finomítói árrések csökkenése, de a kapacitáskihasználás javult, és segített a feldolgozott mennyiségek, valamint a saját értékesítések emelkedése is, így az előző évhez képest 2 százalékot javítva csaknem 115 milliárd forintra (300 millió dollár) nőtt az üzletági tiszta EBITDA. A petrolkémiai terület profitált az értékesítési volumenek növekedéséből, de továbbra is veszteséges.
A Fogyasztói Szolgáltatások szegmense az üzemanyag és a nem üzemanyag területek együttes támogatásával fejlődött, még akkor is, amikor a makrogazdasági környezet kedvezőtlen irányt vett. A 60,6 milliárd forintos (158 millió dollár) EBITDA így is 10 százalékos növekedést mutat a 2024-es évhez képest. Különösen Romániában és Horvátországban tapasztalható a kedvező változás az üzemanyag-értékesítés terén, míg a nem üzemanyagtermékek értékesítése szintén növekedett, ha lassabb ütemben is, emellett a Fresh Corner hálózat folyamatos bővítése is zajlik.
A Körforgásos Gazdaság Szolgáltatások eddig főként egyszeri tételek révén fejlődtek, azonban az alaptevékenység teljesítménye továbbra is negatív tartományban stagnál. A beruházások fókuszában a visszaváltási rendszer bővítése állt, a visszaváltó pontok száma már megközelítette a 4800-at, és a napi visszaváltott mennyiség elérte a 6,5 millió darabot. A hulladékudvarok létrehozása, valamint az energetikai hulladékhasznosító projektek előkészítése egyaránt folytatódik – áll a jelentésben.
Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató stabilnak nevezte az első negyedév eredményeit, amelyeket - hangsúlyozta - bizonytalan időszakban, geopolitikai feszültségek és gazdasági átalakulások közepette sikerült elérni. Mindezt a társaság javuló belső teljesítményével magyarázta, kiemelve a költségvetési fegyelem jelentőségét, valamint a körültekintő beruházások, az integrált működési modell és kitűzött stratégia következetes végrehajtását. A Mol vezetője a továbbiakban is változékony körülményekre számít, de szerinte az eddigi eredményekre támaszkodva az újabb nehézségek sem jelenthetnek akadályt a vállalat előtt, amelynek a versenyképesség érdekében továbbra is a hatékonyságra, a belső teljesítmény javítására kell összpontosítania - tette hozzá.
A Mol Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde prémium kategóriájában jegyzett vállalat, amelynek részvényei csütörtökön 3000 forinton zárták a kereskedést. Az elmúlt egy év során az árfolyamuk 2558 és 3148 forint között ingadozott, így jelentős mozgáson mentek keresztül.