Az OKSZ álláspontja szerint az árrésstop fenntartása nem ajánlott, mivel ez bizonytalanságot okoz a vásárlók körében, és gátolja a piaci dinamizmust.


Az Országos Kereskedelmi Szövetség nemzetközi élelmiszer-kiskereskedelmi vállalkozásai a további bizonytalanság elkerülése érdekében javaslatot tesznek le a kormány asztalára az árrésstop zökkenőmentes kivezetésére. Az OKSZ az objektív helyzetértékelés érdekében a javaslatok kidolgozásával külső gazdasági tanácsadó társaságot bízott meg. A végső javaslatok a versenyjogi szabályozás maximális figyelembevételével készülnek el.

A jelenlegi jogszabályok értelmében az élelmiszer-árrésstop időszaka május 31-én lejár.

A kormány több nyilvános fórumon is jelezte, hogy lehetőség van az árrésstop meghosszabbítására. Kozák Tamás, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára hangsúlyozta: "Ez a bizonytalanság már önmagában is elegendő zűrzavart okozhat a fogyasztók, a kiskereskedelmi szereplők és a beszállítók között. Figyelembe kell venni, hogy az árrésstop már eddigi rövid működése alatt is jelentős torzulásokat idézett elő a piacon, ezért rendkívül fontos, hogy az esetleges kivezetése zökkenőmentesen történjen, figyelembe véve a kormány, a beszállítók, a kiskereskedelmi ágazat és a vásárlók szempontjait is."

A kereskedelmi láncok saját költségvetésük rovására elkerülték az árak emelését, ami lehetővé tette az árrésstop hatékony működését. Azonban ez a támogatás, amely a magyar családok terheinek enyhítésére irányult, május 31. után már nem tartható fenn. A beszállító partnerek folyamatosan benyújtják az áremelési kérelmeket, ami új kihívás elé állítja a láncokat.

A javaslatok kidolgozása során a versenyjogi előírások alapos mérlegelése áll a középpontban, figyelembe véve az alábbi szempontokat:

Az OKSZ figyelembe véve a fent említett szempontokat, javaslatokat fogalmaz meg a kormánynak az árrésstop május 31-i kivezetésével összefüggésben, amelyek célja a veszteségek minimalizálása. "Reméljük, hogy a magyar gazdaság problémáinak orvoslására irányuló intézkedéseket alapos egyeztetések előzik meg. Fontos, hogy ezekbe a diskurzusokba bevonjuk az értéklánc minden érintett szereplőjét, legyen szó termelőkről, beszállítókról, fuvarozókról, közüzemekről vagy önkormányzatokról" - nyilatkozta az OKSZ főtitkára.

Az élelmiszer-árrésstopot március 17-én vezette be a kormány, és mint írtuk, érzékelhető árcsökkenések mellett volt áremelkedés is.

Related posts