Egy különleges vadászati kezdeményezés veszi kezdetét, amely jelentős változásokat hozhat a régió életébe - Agrárszektor.


A svéd kormány egy merész lépésre szánta el magát a farkaspopuláció kezelésével kapcsolatban. Csütörtökön veszi kezdetét a vadászati program, amelynek célja a veszélyeztetett ragadozó állomány jelentős csökkentése. Ez a döntés élénk vitákat generált, és felvetette a kérdést, hogy mennyire összeegyeztethető az uniós jogszabályokkal - számol be róla a The Guardian.

A svéd hatóságok zöld lámpát adtak öt farkascsalád, összesen 30 egyed kilövésére. Ez a döntés a kormány által kidolgozott terv része, amely a farkasok számának drasztikus csökkentésére irányul, célul tűzve ki a populáció felére mérséklését. Jelenleg 375 farkas él az országban, és ezt a számot 170-re kívánják csökkenteni, amelyet az újonnan meghatározott "kedvező természetvédelmi helyzet" minimális szintjeként kezelnek.

A döntés mögött az a tény áll, hogy Svédországban a farkaspopuláció 2022-23 folyamán körülbelül 20%-kal csökkent, amit a fokozott vadászati nyomás következményeként értékelnek. A kormány álláspontja szerint ez a lépés elengedhetetlen ahhoz, hogy a populációt megfelelően tudják szabályozni.

Környezetvédők azonban élesen bírálják a tervet. Magnus Orrebrant, a svéd húsevő állatokkal foglalkozó szövetség elnöke kijelentette:

Határozottan aggályosnak tartjuk azt az irányt, amelyet az EU jelenleg követ, hiszen ez a farkasok védelmi szintjének csökkentését célozza meg.

Hangsúlyozta, hogy ez a helyzet nem csupán a farkasokra, hanem minden európai vadállatra és növényre is kedvezőtlen következményekkel járhat. A bírálók arra is figyelmeztetnek, hogy a tervezett vadászati intézkedések valószínűleg ellentétesek az uniós jogszabályokkal. A Berni Egyezmény értelmében ugyanis a védett fajok populációja nem süllyedhet a fenntarthatóság határértéke alá. Orrebrant véleménye szerint...

Svédországban ennek nem lesz azonnali hatása a farkasállományra, mivel a svéd kormány 2010 óta szemérmetlenül figyelmen kívül hagyja a farkas különleges védelmi státuszát, és engedélyezi az éves engedélyezett kvótás vadászatot, ezzel megszegve az uniós jogot.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az Európai Unió is mérlegeli a farkasok védelmét érintő szabályozások lazítását. Az Európai Bizottság tervezi az élőhelyvédelmi irányelv felülvizsgálatát, figyelembe véve, hogy a farkaspopuláció jelentős növekedésen ment keresztül, különösen Skandinávia és Közép-Európa egyes részein. A gazdák üdvözlik ezeket a módosításokat, mivel úgy vélik, hogy a megnövekedett farkasállomány komoly veszélyt jelent a haszonállatokra, különösen a juhnyájra. Ezzel szemben a környezetvédelmi aktivisták alternatív megoldásokat sürgetnek, például elektromos kerítések alkalmazását a konfliktusok megelőzése érdekében.

Related posts