Orbán valóban bejelentette a jogállamiság visszaállítását és a korrupció elleni harcot? Csak a keze mozdulatait figyeljétek!


Égetően hiányoznak a magyar költségvetésből a blokkolt uniós források. Többéves problémáról beszélünk, amelynek megoldása a kormány kezében van. Ha Orbán Viktor hétvégi szavait szó szerint értelmezzük, akkor a kormány elkötelezett a jogállamisági hibák orvoslására. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy nem azt kell nézni, amit a miniszterelnök mond, hanem amit tesz. És így már nem olyan rózsás a helyzet.

Orbán Viktor a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitó rendezvényén egy hosszú beszédet tartott, amelyben kiemelt figyelmet szentelt az uniós források kérdésének. A négy mondat, amit erre a témára szánt, közül kettő szinte szó szerint megismétlődött, ám konkrét számadatok nem kerültek említésre. A miniszterelnök a következőképpen fogalmazott:

Az európai uniós támogatások folyamatosan érkeznek, és a jövőben is várhatóan megérkeznek. Az agrárpénzek és a kohéziós források szintén beérkeznek, és a következő időszak során is számíthatunk rájuk. Ismerjük azokat a kulcspontokat, ahol majd újabb transeket vagy összegeket kell lehívnunk, és tisztában vagyunk az időzítéssel is, hogy mikor várhatóak ezek a lépések. Tárgyalási pozícióink jól kidolgozottak, így biztosak vagyunk abban, hogy minden európai uniós forráshoz hozzá fogunk férni, akárcsak jelenleg, amikor is folyamatosan érkeznek a támogatások a kohéziós alapból és az európai közös agrárpolitikából.

Ha szétszálazzuk ezeket a kijelentéseket, akkor azért egy ígéret szerepel bennük, mégpedig az, hogy "az európai uniós források minden fillérjéhez hozzá fogunk férni", mert a kormánynak a pénzek hozzáférése érdekében tárgyalási pozíciói vannak.

Magyarország az egyetlen olyan uniós tagállam, amely nem tudja teljes mértékben kihasználni az EU-tól járó támogatásokat. Ahhoz, hogy jobban megértsük a helyzetet, nézzük át a különböző szempontokat:

1. A hétéves költségvetés Magyarország feliratú borítékjában közel 22 milliárd euró van. Ebből 10,2 milliárdot 2023 végén az igazságügy függetlenségének helyreállítása miatt felszabadított az Európai Bizottság. A korrupcióellenes keret hiányosságai miatt három kohéziós alap 55 százalékát, 6,3 milliárd eurót zároltak. Ebből tavaly év végén elveszett 1 milliárd euró, mert nem sikerült a forrást felhasználni és a tárgyévtől számított két év után erre nincs lehetőség. Ez minden évben megtörténik, hacsak fel nem szabadítják a pénzt. Egy évvel ezelőtt felszabadult további 2 milliárd euró, az oktatás szabadságához és a nemek egyenlőségéhez kapcsolódó tematikus feljogosító feltételek teljesülése miatt. Összesen körülbelül további 2,5 milliárd euró van zárolva a menekültügyi szabályozás hiányosságai, az LMBTQ-közösséggel való bánásmód és az akadémiai szabadság nem orvosolt problémái miatt.

A koronavírus utáni helyreállítási alap keretében Magyarország összesen 10,4 milliárd eurót kap, amelyből 3,9 milliárd hitel formájában, míg 6,5 milliárd vissza nem térítendő támogatásként érkezik. Jelenleg azonban a jogállamisággal kapcsolatos eljárás gátat szab a források felhasználásának. A rendelkezésre álló összeget 2026 augusztus végéig lehet felhasználni, különben a lehetőség elveszik. Érdemes megjegyezni, hogy az Európai Bizottság már 920 millió eurót előlegként kifizetett, és ez a pénz nem érinti a jelenlegi korlátozásokat.

3. A mezőgazdasági forrásokból 8,6 milliárd euró illeti Magyarországot, ez az egyetlen forrás, amelyet nem terhel semmilyen korlátozás.

4. A pénzügyekhez tartozik, hogy az Európai Bizottság tavaly júniusban egyszeri 200 millió és napi 1 millió euró büntetéssel sújtotta Magyarországot, mert nincs hatályban EU-konform menekültügyi szabályozás. Itt összesen már 400 millió euró a büntetés, amelynek nagy részét levonták a soron következő esedékes kifizetésekből.

Amikor Orbán a kohéziós források és az agrárpénzek érkezéséről beszél, két olyan kifizetésről van szó, amelyek a fent említett összegzésben is megtalálhatóak, és amelyekre nem, vagy csak részleges korlátozások vonatkoznak.

Related posts