Orbán Viktor a természetellenes mozgásról tett említést, ami nem éppen kedvező hír a magyar nép számára.


Fotó: Economx.huHartl Nagy Tamás - Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter (b.) és Orbán Viktor miniszterelnök az évvégi sajtótájékoztatón, 2024. december 21-én.

Miközben 2025-re vonatkozóan izgalmas tervvel készül, Orbán Viktor a szokásos miniszterelnöki sajtótájékoztatóján nem osztotta meg a részleteket arról, hogyan kívánja együttműködni a pénzügyi kormányzattal és a Magyar Nemzeti Bankkal (MNB) a forint védelme érdekében. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a jelenlegi pénzügyminiszter, Varga Mihály márciustól a jegybank új elnökeként folytatja munkáját, ami arra utal, hogy a kormányon belül már formálódnak a monetáris politikával kapcsolatos jövőbeli elképzelések.

Orbán Viktor maga is elismerte, hogy jelentős változások várhatóak, miután Donald Trump valóban visszatér a Fehér Házba. A megválasztott amerikai elnök már jelezte, hogy a vámtarifák alkalmazásában Európával szemben nem fogja vissza magát, és bármit megtesz, ami csak lehetséges.

A sajtótájékoztató keretei meglehetősen szűkre voltak szabva, így csupán két kérdés érintette a forint kitettségét és sérülékenységét. Mivel lehetőségünk sem volt visszakérdezni, nem derült ki, milyen stratégiákkal rendelkezik a kormány a magyar valuta euróval és dollárral szembeni stabilizálására.

Egy különleges héten, amikor hétfőn az euró ára csupán 408,1 forint volt, csütörtökön már 416,2 forintra emelkedett. Pénteken pedig az árfolyam 414,2 forinton zárta a hetet, izgalmas mozgásokat mutatva a devizapiacon.

Valószínű, hogy Varga Mihály véleménye helytálló, hiszen a jegybankelnöki meghallgatása során az Országgyűlés előtt nem tudott konkrét árfolyamcélt megnevezni. Állítása szerint pénzügyminiszterként nem feladata, hogy erre választ adjon, és csak mint az MNB vezetője tud majd érdemben foglalkozni ezzel a kérdéssel.

Orbán Viktor miniszterelnök a Mandiner felvetésére azt közölte, hogy nem az euróbevezetését javasolja, inkább stabilabbá tenné a forintot, ami most nagyon érzékenyen reagál a nemzetközi folyamatokra. Arról is beszélt, hogy erre vannak eszközök, viszont azt már nem részletezte, hogy milyen megoldásokban gondolnak, arról meg főleg nem, hogy eddig miért nem alkalmazták azt,

Orbán Viktor véleménye szerint a forint aktuális ingadozásai természetellenes jelenségeket mutatnak.

Amennyiben tudja, hogy kit érdemes megkeresni ezzel kapcsolatban, kérem, értesítsen engem is, mert én is szeretnék a megfelelő időpontban vásárolni. Valószínűleg nem én vagyok az a személy, aki meg tudná mondani - válaszolta Orbán Viktor miniszterelnök az RTL Klubnak, amikor az euró-forint árfolyamának ingadozásáról és a forint drámai gyengüléséről kérdezték.

S bár a miniszterelnök végsősoron így utalt arra, hogy kormányzatnak nincs ráhatása a forint árfolyamának, annyit azért elárult, hogy szerinte a jegybank környékén kell keresni a választ. Mert azt ő sem hiszi, hogy hétfőről csütörtökre tud változni a gazdaság alapszerkezete, "a kormány rendben tartja a gazdaságot", az efölötti térben kell a jegybanknak megvívnia az árfolyam stabilizálását.

Az idő sürget, hiszen Orbán Viktor véleménye szerint, amikor a dollár megerősödik, a forint gyengülése elkerülhetetlen a környező valutákhoz képest. Az új amerikai vezetés alatt a dollár várhatóan drasztikusan erősödni fog, ami tovább nehezíti a helyzetet.

Ahogy év végi összefoglaló-elemző írásunkban is említettük, a 410-420 közötti sávban zárhatja az évet az euró-forint árfolyam, hacsak valami rendkívüli esemény nem történik. Az év elején még 380 forintos árfolyamon indultunk, azóta pedig a magyar pénz 8 százalékkal gyengült.

Related posts