Feszültséggel teli diskurzus bontakozik ki: a világ legnagyobb befektetője talán belép a fegyverkezés színterére.


A világ legnagyobb, 1800 milliárd dolláros norvég állami vagyonalapja jelenleg olyan etikai irányelvek szerint működik, amelyek megtiltják a befektetést a védelmi ipar és fegyvergyártók területén. Azonban egyes norvég döntéshozók változásokat szeretnének elérni ezen a téren – számolt be a Reuters. Ugyanakkor az ellenzéki javaslatok, amelyek a vagyonalap védelmi ipari befektetéseit célozzák meg, egyre kevésbé népszerűek a törvényhozásban.

Az ellenzéki Konzervatív Párt és a Haladás Párt az utóbbi hónapokban előterjesztették, hogy az állami vagyonalap fegyvertártókba is invesztálhasson. Ez a kezdeményezés különösen aktuálisnak bizonyult, hiszen a geopolitikai feszültségek fokozódtak, és az európai államok egyre inkább növelik katonai költségvetésüket.

A vagyonalapot irányító jegybank vezetője, aki kulcsszerepet játszik a pénzügyi stabilitás megteremtésében,

szintén támogatja a változtatást, mondván, hogy az etikai szempontok változhatnak a növekvő fegyverkezés és nemzetközi feszültségek közepette.

A Konzervatívok véleménye szerint már nem indokolt kizárni azokat a cégeket, amelyek Norvégia és szövetségesei számára létfontosságú eszközöket gyártanak. Ezzel szemben a Haladás Párt képmutatásnak véli, hogy...

Miközben Norvégia 52 F-35-ös vadászgép beszerzésére készül a Lockheed Martin révén, a vagyonalap számára nem áll módjában befektetni a vállalatba.

A változtatás támogatói azonban nehéz helyzetben vannak. A pénzügyminisztérium, amelyet a korábbi NATO-főtitkár, Jens Stoltenberg vezet, ellenzi a módosítást. Ellen Reitan helyettes pénzügyminiszter szerint túl korai lenne az irányelvek teljes felülvizsgálata, és az etikai kritériumok változtatásának átfogó értékelésen kell alapulnia.

A pénzügyminisztérium áprilisi fehér könyvében nem is említette a lehetséges változtatást, ami jelzi, hogy nem támogatja a kérdés parlamenti megvitatását a közeljövőben.

A Centrumpárt, amelynek támogatása kulcsfontosságú lehet, szintén ellene van a javaslatnak. Trygve Slagsvold Vedum pártelnök hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a vagyonalap körüli stabilitás megőrzése, ezért körültekintően kell eljárniuk.

A Zöldek is hasonló nézeteket vallanak. Rasmus Hansson, a párt parlamenti vezetője elismeri a katonai fegyverkezés szükségességét, ám úgy véli, hogy a norvég állami vagyonalapnak nem lenne szabad ebből anyagi hasznot húznia.

A címlapkép egyedi illusztrációként szolgál. A forrása: Getty Images.

Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. A következő jogi információk részletesen bemutatják a vonatkozó előírásokat.

Related posts