Egy váratlan áramkimaradás történt a Finnország és Észtország közötti tenger alatti elektromos vezetéken, amely meglepte a helyi hatóságokat és a lakosságot is.


A finn hatóságok jelenleg nyomozást folytatnak a Finnországot és Észtországot összekötő tenger alatti villamosenergia-kábel meghibásodásának okai után – tájékoztatott Petteri Orpo miniszterelnök. Az Estlink 2 rendszerében szerdán délelőtt történt üzemzavar, amely során az átvitel teljesítménye 658 MW volt. A Fingrid üzemeltető ezután 358 megawattra csökkentette a terhelést. Az áramkimaradás nem idézett elő áramellátási problémákat Finnországban, de a hiba forrása egyelőre rejtély, ezért a vizsgálatok mindkét oldalon megkezdődtek.

Jelenlegi információk szerint a kábel szándékos rongálása sem kizárt lehetőség, azonban az Elering illetékesei megerősítették, hogy nem észleltek semmilyen gyanús tevékenységet a kábel, illetve az alállomások környékén – olvasható az EER jelentésében.

A hatóságok kiemelt figyelemmel kísérik a helyzetet, mivel fennáll a lehetősége, hogy szabotázsakciók történhetnek. Az utóbbi évek során a Balti-tenger térségében számos áram- és gázvezeték, valamint távközlési kábel szenvedett meghibásodást. Ennek okai között szerepel, hogy a tenger alatti infrastruktúra különösen sebezhető a műszaki problémákkal és balesetekkel szemben.

Az Estlink 2, amely 2014 óta működik, a Finnország és Észtország közötti nagyfeszültségű egyenáramú (HVDC) összeköttetések sorában a 2006-ban elindított Estlink 1 folytatásaként szolgál. Az idei év januárjában sajnálatos módon leállt egy műszaki probléma miatt, amelynek javítása szeptember elejéig elhúzódott, és a költségek meghaladták a 30 millió eurót. A januári leállás hátterében egy rövidzárlat állt, amely a tápkábel bonyolult elhelyezésének következményeként lépett fel. Az Elering jelentése szerint ebben az időszakban az áram ára 10 százalékkal nőtt.

"Az energiahordozókat szállító vezetékek és a távközlési kábelek olyan fontosak az országoknak, mint az emberi testben az ütőerek, ezért a biztonságukról is gondoskodni kell" - mondta egy éve Olaf Scholz, amikor bejelentette, hogy Németország és Norvégia közösen kezdeményezi egy NATO-n belüli testület felállítását a tengerfenéken húzódó kritikus infrastruktúra védelmét szolgáló erőfeszítések összehangolására. A bejelentés időzítése természetesen nem független attól, hogy Ukrajnában épp orosz invázió zajlik.

November közepén a Finnországot és Németországot összekötő, tengerfenék alatt futó távközlési kábel megsérült, valószínűleg külső beavatkozás következtében, például egy horgony vagy halászháló okozta kár miatt.

Tavaly október elején jelentős károk keletkeztek az Észtországot Finnországgal összekötő Balticconnector gázvezetéken, valamint távközlési kábeleken. A finn és az észt hatóságok nyomozása alapján úgy tűnik, hogy egy Hongkongban bejegyzett teherhajó felelős a történtekért, mivel horgonyát végighúzta a tengerfenéken, ezzel súlyos problémákat okozva a regionális infrastruktúrában.

Related posts