Joe Biden utolsó döntéseit robot írta alá, miközben a volt elnök továbbra is vádakkal küzd.


Joe Biden, az Egyesült Államok korábbi elnöke határozottan visszautasította azokat a vádakat, amelyek szerint nem ő állt volna a hivatali ideje végén kiadott kegyelmek mögött. Kijelentette, hogy minden egyes kegyelmi döntést saját maga hozott meg, és az aláírásokat csupán technikai okokból, autopen használatával végezte el. A republikánusok bírálatai alapján Biden nem volt alkalmas a feladatára; ő azonban politikai boszorkányüldözésről és szándékos lejáratásról beszél.

Joe Biden, az Egyesült Államok korábbi elnöke határozottan elutasította a republikánusok vádjait, miszerint a hivatali ideje végén hozott kegyelmi döntéseket nem ő hozta. A New York Times-nak adott interjújában hangsúlyozta: „Minden egyes döntést én magam hoztam meg”. Az autopen, vagyis az aláírást másoló eszköz használatát csupán gyakorlati okokból vezette be, mivel rengeteg kegyelmi iratot kellett párhuzamosan aláírnia.

A republikánusok - élükön Donald Trumppal - azt állítják, hogy Biden stábja saját hatáskörben döntött kegyelmekről, és az elnök állapota nem tette lehetővé a hivatal ellátását. Biden ezzel szemben határozottan cáfol, sőt, Trumpot és a Republikánus Pártot "hazugnak" nevezte. Külön kiemelte, hogy minden esetben szóban hagyta jóvá a kegyelmi kérelmeket, mielőtt a stábja előkészítette az aláírásokat. Az e-mailek szerint a Fehér Ház gondosan dokumentálta az elnök szóbeli döntéseit, mielőtt azokat autopennel hitelesítették.

A korábbi elnök körülbelül 4000 szövetségi elítélt büntetését enyhítette, köztük olyanokat is, akik nem erőszakos kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatt ültek börtönben. Emellett 37 halálra ítélt sorsát életfogytiglani börtönbüntetésre változtatta. A hivatali ideje végén különleges kegyelemben részesítette több családtagját, valamint olyan közszereplőket is, mint Mark Milley tábornok és Anthony Fauci, akiket Trump valószínűleg a jövőben támadni fog.

A republikánusok kifejezetten az utolsó pillanatban hozott döntések jogszerűségét kétségbe vonják. Trump azt hangoztatja, hogy Biden nem volt tudatában ezeknek a lépéseknek, azonban a most napvilágra került iratok és a volt elnök interjúja ellentmondanak ennek az állításnak. Biden úgy véli, tudatosan próbálta megóvni azokat, akiket politikai indíttatású igazságszolgáltatás fenyegetett, hozzátéve:

Mindenki tisztában van vele, hogy Trump rendkívül bosszúálló természetű.

Az interjúból az is kiderül: volt olyan ügy, amelyben Biden meggondolta magát. Don Siegelman, Alabama volt kormányzója eredetileg kegyelmet kapott volna, de végül Biden visszavonta a döntést, mondván: már szabadlábon van, és nem fenyegeti további jogi veszély. Ezzel szemben például Ernest Cromartie, egy dél-karolinai politikus kegyelemben részesült - egy közeli szövetséges, James Clyburn képviselő kérésére. Biden ezt nyíltan vállalta: "Egyetértettem Jimmel, és kegyelmet adtam neki."

Emlékezetes, Joe Biden december elején teljes és feltétel nélküli kegyelmet adott fiának, Hunter Bidennek, ami alapján még csak vádat sem lehet emelni ellene semmilyen ügyben. A kegyelmi döntésre azután került sor, hogy Donald Trump megnyerte az elnökválasztást, aki korábban ígéretet tett arra, hogy megválasztása esetén felelősségre vonják Hunter Bident. Hasonlóan nagyvonalúan utoljára Gerald Ford járt el, aki elődjének, a Watergate-botrányba belebukó Richard Nixonnak adott általános kegyelmet 1974-ben.

Joe Biden, miután kegyelmet adott fiának, december elején bejelentette, hogy 1500 amerikai elítélt büntetését enyhítette, és további 39-nek kegyelmet adott. Alig egy hét elteltével újabb bejelentés érkezett: 40 halálraítélt közül 37 ítéletét életfogytiglani börtönbüntetésre változtatta, ezzel pedig Donald Trumpnál is kivívta a felháborodást. A január 20-án a Fehér Házba visszatérő politikus saját közösségi oldalán bírálta ezt a döntést, a halálbüntetéstől megmenekült raboknak pedig csak annyit üzent, hogy "menjetek a pokolba".

Donald Trump esetében kétséget kizáróan nagy port verhet fel az a döntés, amellyel a kábítószer-bűncselekmények elkövetőit érintő enyhítéseket vezetett be. Emlékezetes, hogy a kampány során többször is a kábítószer-kereskedők halálbüntetésének bevezetését követelte, így ez a lépés ellentmondásosnak tűnik, és valószínűleg sokakat felháborít.

Related posts