Románia értesítette szövetséges országait a közelgő elnökválasztásokat célzó külső beavatkozásokról, amelyek hatással lehetnek a demokratikus folyamatokra. Az ország vezetése aggodalmát fejezte ki a választások integritásának megőrzése érdekében, és hangs


A bukaresti külügyminisztérium csütörtöki bejelentése szerint a román hatóságok értesítették a Bukaresttel szövetséges államokat a romániai elnökválasztás befolyásolására irányuló, eddig példátlan külföldi beavatkozási próbálkozásokról.

A külügyi tájékoztatóban kiemelték, hogy a román hatóságok levették a titkosítást, és közzétették azokat a dokumentumokat, amelyek arra utalnak, hogy a román elnökválasztás illegális finanszírozási gyakorlatok és manipulált digitális kampányok áldozatául esett. Ezek a tevékenységek rosszindulatú külső beavatkozások és nagyszabású kibertámadások keretében valósultak meg.

A bukaresti külügyminisztérium nyilatkozata alapján ezek a "folyamatos és kitartó kísérletek" arra irányulnak, hogy gyengítsék Románia határozott elköteleződését az euroatlanti értékek, valamint az EU- és NATO-tagság iránt.

A román hatóságok nyomozást indítottak a folyamatban lévő befolyásolási kísérlet részleteinek feltárására. A szövetségeseket tájékoztatták a külföldi beavatkozásról, és hangsúlyozták, hogy minden szükséges lépést megtesznek a demokrácia, a nemzetbiztonság és a szuverenitás megóvása érdekében - áll a bukaresti külügyminisztérium csütörtökön közzétett nyilatkozatában.

A washingtoni külügyminisztérium szóvivője korábban kifejezte aggodalmát az Egyesült Államok részéről a román Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) legfrissebb jelentése miatt. A dokumentum arra figyelmeztet, hogy Oroszország kibertevékenységei, melyek célja a romániai választási folyamat integritásának aláásása, rosszindulatú szándékokat tükröznek.

Matthew Miller külügyi szóvivő szerdán kiadott sajtónyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok rendkívül nagyra becsüli Románia hozzájárulását, mint megbízható NATO-szövetséges és értékes európai uniós partner.

Hozzáfűzte: jelentős negatív következményekkel járna az Egyesült Államok és Románia közötti biztonsági együttműködés számára, ha Románia külföldi érdekek hatására letérne arról a fejlődési útról, amely az euroatlanti tagságának nehezen elért eredményeire épít. Emellett a külföldi befektetések korlátozására tett lépések elriasztanák az amerikai cégeket a román piacra való belépéstől.

Related posts