Örömteli hír a horgászok számára: immár bármely évszakban lehetőség nyílik arra, hogy óriási pontyokat akasztanak horogra!


Az utóbbi évek enyhe időjárási viszonyai gyökeresen átalakították a horgászat hagyományait, így ma már a négyévszakos tevékenységek közé sorolható. Régebben a téli hónapokban a horgászok főként ragadozóhalakra, például csukákra és süllőkre összpontosítottak, jég alatti horgászat formájában. Azonban a hosszú, fagyos időszakok egyre inkább eltűnnek, így ma már egyáltalán nem meglepő, ha valaki decemberben vagy januárban pontyra horgászik, ami néhány évvel ezelőtt még szinte elképzelhetetlen volt. Két horgász osztotta meg friss tapasztalatait e változásokkal kapcsolatban a 24.hu-n.

Jéger Szabolcs, a Szegedi Herman Ottó Horgászegyesület ifjúsági referense és a The Fishing and Hunting csatorna műsorvezetője kifejtette, hogy a téli hónapokban a víz hőmérséklete jelentősen csökken, ami a halak viselkedésére is hatással van. Ezek az állatok ilyenkor a melegebb vízrétegek felé vonulnak, gyakran a mélyebb részekre és a meder közepére csoportosulva. Ezt a jelenséget vermelésnek nevezik. Amikor az időjárás enyhül, a halak aktivitása is fokozódik, és ilyenkor különösen érdemes horgászni rájuk. A ragadozó halakat pedig a különféle akadályok és medertörések közelében érdemes keresni, hiszen ezek a helyek a melegebb időszakokhoz hasonlóan most is kedvező terepet biztosítanak a horgászok számára.

A szakértő a technika részleteiről beszélve hangsúlyozta, hogy ha békés halas horgászatról van szó, ebben az időszakban érdemes kisebb horgokat választani, valamint csökkenteni az etetőanyag mennyiségét. Emellett a vékonyabb és könnyebb felszerelés használata, valamint a precíziós horgászat is kulcsfontosságú a siker érdekében.

Az intenzíven telepített horgásztavak esetében ilyenkor is nagy eséllyel foghatunk halat, jellemzően pontyra szoktak menni a pecások. Már nagyon népszerű a method feeder technika, ami ebben az időszakban még inkább segít halat fogni. A folyókon nehezebb a helyzet, ott ügyesebben kell megválasztani a horgászhelyet.

Amikor beköszönt a melegebb idő, fontos szem előtt tartanunk, hogy a víz hőmérséklete lassabban változik, mint a levegőé. Míg a horgász már élvezi a napsütést a parton, a halak még nem feltétlenül reagálnak ugyanúgy – figyelmeztet Jéger Szabolcs. Azt javasolja, hogy a finomabb horgászfelszerelés mellé érdemes élő csalival próbálkozni, vékony előkével. Ilyen időszakokban különösen kedvező helyszínek lehetnek a kikötők és az öblök – teszi hozzá.

Cikkünk az ajánló alatt folytatódik Miért a cirok? - Heti Körkérdés Hirdetés

Útmutatást adunk a szója tápanyag-utánpótlásban Hirdetés

Ezt a különdíjat nyert gépet nemsokára te is megnézheted +VIDEÓ Hirdetés

Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát, és melyik műtrágyát válasszam? Hirdetés

Analitikai műszerek karbantartása és kalibrálása - Tippek a hosszú élettartam biztosításához Hirdetés

A DEKALB-genetika 2024-es eredményei: Új magasságok felé!

Fedezd fel a 2024-es év legújabb országos kukoricahibridjeit az RAGT portfóliójában! Ismerd meg a legfrissebb innovációkat és felfedezéseket, amelyek segítenek a sikeres termelésben. Ne hagyd ki ezt a lehetőséget, hogy tájékozódj a legjobban teljesítő fajtákról, és tedd még sikeresebbé a gazdálkodásodat!

Reflektálj a kulcsszavakra! Hirdetés

Az igazi pecás számára a horgászat nem csupán egy évszakra korlátozódik; a szenvedélye az év minden napján tart. Még télen is lehet találkozni a halakkal, ha az ember tudja, hol keresse őket. A vízimadarak megjelenése is sokat elárul a víz állapotáról és a halak aktivitásáról – emelte ki Erdős Attila, a Szigetközi Horgász Blog vezetője. Hangsúlyozta, hogy a lakás melegéből kilépve egészen más hőérzet fogad minket a Duna-parton, ezért elengedhetetlen a réteges öltözködés és a megfelelő thermoruházat a téli horgászat élvezetéhez.

Mivel ő a Szigetközben, illetve a Dunán horgászik, a tapasztalatokat ezek vonatkozásában tudja megosztani, hiszen minden vízen más módszer működik.

A felszerelés szempontjából ő is a legfinomabb és legérzékenyebb módszereket javasolja, mivel a hideg vízben a halak sokkal óvatosabban táplálkoznak. Ilyenkor az etetőanyagok és csalik esetében sokkal fontosabbá válnak az aromák és a színek, mintsem a mennyiség.

A hűvös, tiszta tavak vizeiben könnyen túletethetjük a halakat. Fontos, hogy inkább kevesebb, de kiváló minőségű etetőanyagot használjunk, és ne feledkezzünk meg a bőséges aromázásról sem – javasolja a szakértő.

Elmondta azt is, hogy a csukán, keszegen, pontyon kívül a téli pecákon a süllő és balin lehet még a zsákmány, de néha, főleg az érkező melegfrontok hatására, még harcsa is a horogra akadhat télen.

A téli legzordabb estéken akár a menyhalak nyomába is lehet eredni, mivel ilyenkor ők a legaktívabbak. Ezt mondta, majd hozzátette, hogy a busa és az amur kivételével szinte minden halfajta szabályosan kifogható télen is, ha az ember kellő kitartással és türelemmel áll hozzá.

Mivel az utóbbi években a telek enyhébbek lettek, ez hatással van a halak téli életére, a vermelésre is, különösen a folyókon. A halak folyamatosan mozgásban vannak és táplálkoznak. Leginkább a nyugodtan áramló részeket keresik fel ilyenkor, ahol nem kell nagy erőfeszítéseket tenniük ahhoz, hogy táplálékhoz jussanak. A téli horgászataim helyszínét is ehhez igazodva érdemes megválasztani.

A tilalmakról tudni kell, hogy a magyar őshonos halak közül egyedül a sebes pisztráng élvez védelmet október 1. és március 31. között. A tél végén a csuka tilalma kezdődik a leghamarabb, ami február 1-jétől március 31-ig tart.

Indexkép: Shutterstock

Related posts