2024 szeptemberében számos fontos esemény zajlott le, amelyek jelentős hatással voltak a társadalomra. Az árvíz, amely több területet is érintett, komoly károkat okozott, és sok ember életét megnehezítette. Eközben a telefontilalom bevezetése új kihívások

A rekkenő hőség uralta a napokat, miközben a strandok hívogatóan csillogtak, és az osztálykirándulások izgalma már a levegőben vibrált. Az iskolai telefontilalom pedig újabb kihívások elé állította a diákokat, akik így több figyelmet szentelhettek a tanulásra. A 2024/25-ös tanév így indult, tele élményekkel és várakozással.
Az első napokban a legnagyobb fejtörést az okozta, hogy miként fogják kezelni a diákok telefonjait, amelyeket az órák elején le kellett adniuk. Sokan attól tartottak, hogy a készülékek eltűnnek, vagy éppen hogy egymásra torlódva megsérülnek. A diákok egy része megpróbálta kijátszani a szabályt, és különféle kisebb-nagyobb csínytevésekkel próbálták megnehezíteni a tanárok dolgát, noha tudták, hogy a kormány döntése nem az ő hibájuk.
A Threads nevű applikáción egy középiskolás diák megosztotta tapasztalatait: a nap kezdetén mindenki 5 perces különbséggel állította be az ébresztőóráját a telefonján. Ennek következtében az igazgatói iroda órákon át tele volt a készülékek zúgásával, amelyek az osztálytermekből érkeztek, mivel a telefonokat ott elzárták.
De nem csupán a diákok telefonhasználatát korlátozta a kormány, hanem a tanárokét is.
A Magyar Közlöny legfrissebb számában rögzítették, hogy a pedagógusok a tanórák és más foglalkozások során, valamint a tanulók felügyelete alatt a birtokukban lévő mobiltelefonokat és egyéb digitális, infokommunikációs eszközöket kizárólag a nevelési és oktatási feladatokhoz kapcsolódó célokra alkalmazhatják.
A hónap közepén aztán nagyot fordult az időjárás és a kezdeti kánikulát heves esőzések váltották fel, ami miatt a Duna vízszintje jóval a veszélyes szint fölé emelkedett. Az árvízvédelemben általános iskolások, középiskolások és egyetemisták is kivették a részüket.
Az Erasmus program megszűnése a modellváltó egyetemeken jelentős változást hoz a felsőoktatás területén. A diákok számára eddig elérhető nemzetközi mobilitás lehetőségei új kihívások elé állítják az intézményeket, miközben a globális kapcsolatok és tapasztalatcserék fontossága továbbra is megmarad. Az új helyzetben a fiataloknak más alternatívákat kell keresniük, hogy gazdagabb és szélesebb látókörű tudásra tegyenek szert.
Furcsa látvány tárult azok elé, akik szeptember 1-jén a Magya Rádió egykori épületének környékén jártak, ahol egy kamionnal a helyszínre érkező, a bontási munkálatokat megkezdő munkás szóváltásba keveredett az épület lebontása ellen tiltakozókkal és a járművel próbálta eltolni őket.
A hónap folyamán újra napirendre került az állami egyetemeken dolgozó munkatársak béremelése, miután a 2024 májusában elkezdődött tárgyalások hirtelen megszakadtak. Ráadásul a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete már több mint hetven napja vár a válaszokra leveleikre, ami tovább fokozza a feszültséget a szektorban.
Sajnálatos módon a tanév kezdetét rossz hírek árnyékolják be a modellváltáson átesett felsőoktatási intézményekben. A diákok számára szeptembertől elérhetetlenné vált az Erasmus+ program, mivel a kormány eddig nem tudott megállapodásra jutni az Európai Bizottsággal, és ez a helyzet a mai napig sem változott.