Sokan úgy érzik, hogy ez az állapot mentálisan sokkal fárasztóbb, mint testi szempontból.

A menopauza idején felborul a hormonháztartás, majd a nyomában jön a hangulatingadozás, a hőhullámok, a szemszárazság, a puffadás, gyengül a memória, szabálytalanná válhat a szívverés, szárazabb lesz bőr, csökken a libidó, koncentrációs zavarok léphetnek fel, megjelenik az alvászavar és az éjszakai izzadás, eluralkodhat a depresszió. Ráadásul ez a nők életét megkeserítő tüneteknek csak egy része - a tudomány ezek körében mára több mint 30-at azonosított.
A túlélőkészlet
"Bár vannak olyan kivételes esetek, amikor a változókor tünetei enyhülnek, miután a menstruációs ciklus abbamarad, a legtöbben még több (átlagosan 5-7) évig tapasztalják a változókorral járó problémákat. Sőt, a nők 10-15%-ánál ezek több mint egy évtizedig is eltarthatnak" - érzékelteti a Menopauza természetesen című kötet, sokan milyen hosszan kénytelenek elviselni az új élethelyzettel járó nehézségeket.
A túlélés és megküzdés egyik izgalmas módja, ha azok, akik ebbe az életszakaszba lépnek, felfrissítik a napi rutinjukat, megújítják a testmozgási szokásaikat, és átgondolják az étrendjüket. Például érdemes kísérletezni különféle étrend-kiegészítőkkel, amelyekkel feldobhatják a megszokott ételeiket, vagy akár belevághatnak egy gyógynövénykúrába is. Emellett az aromaterápia felfedezése is remek lehetőség lehet a lelki és fizikai jólét fokozására.
Egyedi megfogalmazás: Fontos lépés lehet a tüneteket súlyosbító káros szokások, mint például az alkohol- vagy koffeinfogyasztás, valamint a stresszes életmód elhagyása. "Általános tapasztalat - hangsúlyozza Anne Henderson, a Menopauza természetesen című könyv szerkesztője - hogy a változókori egészség megőrzésének leghatékonyabb módja, ha különböző megközelítéseket alkalmazunk párhuzamosan."
Az élet mérlegén a pillanatok súlya és a döntések hatása egyaránt érezhető. Minden egyes élmény, legyen az örömteli vagy nehéz, hozzájárul a mi egyedi történetünkhöz. Ahogy a mérleg egyik serpenyője a boldogságot, úgy a másik a kihívásokat és a tanulságokat hordozza. Az egyensúly megteremtése nem mindig egyszerű, de a személyes fejlődés és a tapasztalatok gazdagítanak bennünket. Minden nap egy újabb lehetőség, hogy a mérleg serpenyőjében éppen a számunkra legértékesebb dolgokat helyezzük el. Az élet nem csupán számok és súlyok játéka, hanem egy folyamatos keresés a harmónia és a belső béke megtalálására.
Ez a holisztikus megközelítés hangsúlyozza, hogy a változókorba lépőknek érdemes nagyobb figyelmet fordítaniuk mentális jólétükre. A mentálhigiénés gyakorlatok hasznos eszközök lehetnek arra, hogy tudatosabbá váljanak saját érzéseikkel kapcsolatban, és segítsenek felfedezni, miért élik meg így a mindennapjaikat. Emellett ezek a módszerek lehetőséget adnak arra is, hogy felkészüljenek a testüket és lelküket érintő átalakulásokra, így magabiztosabban nézhetnek szembe a jövő kihívásaival.