Fedezd fel a sosem látott fényképeket! Beléphettünk a legendás LKM világába, és nem mindennapi társaságban (videók) osztjuk meg veletek az élményeinket!


Sokan vágynak arra, hogy felfedezzék a hajdani diósgyőri kohászati komplexumot, amely egykor a LKM otthona volt, de ma már szinte teljesen elhagyatott. Most olyan együttműködők révén nyílott lehetőségünk, hogy bepillanthassunk a zárt kapuk mögé és fényképezhessünk, akik Budapestből érkeztek ide, hogy felfedezzék a múlt titkait.

Felfedezte már a volt kohászati Csavargyár csarnokának belső világát? Képzelje el, ahogy a fiatalok rollerrel szelik át a hatalmas teret! Mikor volt az utolsó alkalom, hogy elmerült a jellegzetes vasgyári házsorok szépségében? Ez a hely egykor a kontinens egyik legmodernebb munkáslakótelepének számított. Most pedig, az LKM területére való belépés örömére, lehetőségünk nyílt néhány fotót készíteni, miközben a BME építészhallgatói három napot töltöttek a Vasgyárban.

A hajdani Lenin Kohászati Művek, amelyet először Diósgyőri Acélművek néven ismertek, majd DIMAG Rt.-ként és később DAM 2004 Kft.-ként emlegettek, lényegében a rendszerváltás után kezdte meg végső hanyatlását, míg 2009-re teljesen szétesett. Az egykori kohászati terület, bár geográfiailag még mindig egyben van, mára tájsebként éktelenkedik a városi szövetben, valójában pedig már több mint másfél száz különálló vállalkozásnak ad helyet, emellett jelentős része elhagyatott, romos épületekkel tarkított. Hasonló sorsra jutott a Vasgyár városrész egésze is: a 19. század végén és a 20. század elején kialakított munkáslakónegyed egykor Közép-Európa legmodernebb környékeként tündökölt, ám mára – sőt, már évtizedek óta – sokat vesztett egykori ragyogásából, és ezt enyhén fogalmaztuk meg.

"Az építészhallgatók a Vasgyár és a környező területek kapcsolatainak területeivel foglalkoznak, azon gondolkodva, hogy egy hosszú távú területfejlesztésének mik lehetnek a rövidtávú, akár akupunktúrás kezdő beavatkozásai, amelyek célja részben brand/figyelemfelkeltés, részben a terület feltárásának javítása, részben a város és az iparterület jobb összegyógyítása. Foglalkoznak egyúttal a vasgyár körüli kolóniákkal is, és persze a még álló épületekkel és infrastruktúrával a gyár területén. A hallgatók érdeklődtek továbbá a helyi civil szervezetek tevékenysége és véleménye iránt" - olvasható egy blogban rövid beszámoló a diósgyőri táborozásról.

Related posts