Szerbia tervezi, hogy atomerőművet létesít, amely jelentős lépés lehet az ország energetikai önellátásának növelésében. A projekt célja, hogy csökkentse a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget, és támogassa a fenntartható fejlődést. Az atomerőmű megé


Az új energiatörvény megszüntette a nukleáris energia használatára vonatkozó korlátozásokat. Szerbia is azon dolgozik, hogy csökkentse Oroszországtól való energiafüggőségét.

A közelmúltban elfogadott új energiatörvény eltörölte a nukleáris energia alkalmazására vonatkozó moratóriumot. Szerbia kifejezetten támogatja a nukleáris és hidrogénenergia fejlesztését.

Szerbia áramtermelése jelenleg közel 70 százalékban szénerőművekből származik. A kormány azonban kötelezettséget vállalt, hogy 2050-ig kivezetik ezt a környezetszennyező technológiát. Szakértők és politikusok szerint is, ehhez a megújuló források mellett nukleáris programra is szükség lesz. Az új energiatörvény utat nyitott az atomenergia felhasználásához is, a francia EdF (Électricité de France) pedig szerb sajtóhírek szerint már készíti is a tanulmányt a nukleáris energia szerbiai alkalmazásáról.

- közölte Dubravka Đedović Handanović bányászati és energetikai miniszter.

Nikola Rajaković, a Szerbiai Energetikusok Szövetségének elnöke kijelentette, hogy a nukleáris energia alkalmazásának tilalmát eltörlő moratórium megszüntetése pozitív lépés, lehetővé teszi a nukleáris technológiák további fejlesztését az országban.

Szerbia is arra törekszik, hogy elérje az energiafüggetlenségét.

Mindez azt mutatja, hogy az energetikai diverzifikáció és az orosz gáz- és kőolajfüggőség enyhítése érdekében Szerbia szakított korábbi politikájával, amely tiltotta az atomerőművek építését az országban. A moratóriumot még 35 évvel ezelőtt, az egykori Jugoszláviában vezették be.

A szerb nukleáris döntés körüli elemzések rávilágítanak arra, hogy az...

Az ország semleges státuszban van, miközben az elnök folyamatosan hangsúlyozza, hogy az EU-tagság elérése a fő célja. Ugyanakkor a csatlakozási tárgyalások jelenleg stagnálnak. Vučić egy korábbi nyilatkozatában arról beszélt, hogy Magyarországgal közösen lehetőség nyílna atomerőmű építésére, és Szerbia is részt venne a Paks-2 projekt kivitelezésében.

Related posts