Harry herceg és Meghan Markle amerikai álma mostanra szertefoszlott, mintha csak egy illúzió lett volna.

Harry herceg és Meghan Markle azzal a céllal költöztek az Egyesült Államokba, hogy megvalósítsák az amerikai álmot, ám ez a vágy az utóbbi idők eseményei fényében egyre inkább elhalványulni látszik. Az események láncolata 2020-ban kezdődött, amikor a pár úgy döntött, hogy visszalép a királyi kötelezettségeiktől, ezzel megalapozva függetlenségük első lépéseit. Akkoriban senki sem sejtette, milyen belső küzdelmek vezettek el ehhez a döntéshez, azonban a 2022-ben megjelent Netflix-sorozatuk, a Harry&Meghan, szinte minden, ezzel kapcsolatos kérdésünkre választ adott – legalábbis az ő szemszögükből nézve. De az utolsó döfést a herceg 2023 elején napvilágot látott önéletrajzi könyve, a Tartalék adta meg, amelyben a brit királyi család eddig ismeretlen arcát tárta elénk.
Tekintve, hogy ő nem a nemesi származású rokonaira néz, hanem családtagként tekint rájuk, visszaemlékezései sokkal emberibb, valóságosabb oldalukat mutatják meg. Ebből világosan kiderül, hogy ők is képesek hibázni. Ugyanakkor, bár a herceg megoszthatta sérelmeit, a kommunikáció egyoldalúvá vált, mivel a Buckingham-palota nem reagált a könyvben található állításokra. Ez az őszinte kitárulkozás kétélű fegyvernek bizonyult; a brit közvélemény egy része nem csupán a bátorságát kezdte el ünnepelni, hanem árulónak is bélyegezte, aki szégyent hozott a családjára. Ezt a címkét pedig a mai napig nem sikerült levetnie magáról.
Egy másik nézőpontból megközelítve, lényeges kérdésként merül fel, hogy a Sussexi hercegi pár miért döntött úgy, hogy az Egyesült Államok nyugati partjára költözik, elkerülve a brit sajtó folyamatos figyelmét. Céljuk az volt, hogy végre megtalálják a magánéletüket, azonban viselkedésük néha ellentmond ennek az igénynek. Ráadásul, amikor szerződéseket kötöttek a Netflixszel és a Spotifyjal, sokan úgy vélték, hogy ezzel szinte áruba bocsátották a királyi családhoz fűződő kapcsolatukat. Ez a lépés pedig ellentétes azzal a vágyukkal, hogy megőrizzék a privát szférájukat, hiszen e projektek révén továbbra is a figyelem középpontjában maradtak. Ezt a paradoxont humorosan feldolgozta a South Park, ahol a párt úgy mutatták be, mint akik világkörüli turnéra indulnak, miközben folyamatosan azt hangoztatják, hogy a magánéletük védelmére törekednek.
Mint tudvalevő, a Netflixszel 100 millió dolláros megállapodásra léptek, amely több különböző projektet foglalt magában. Ezek között szerepel az említett Harry&Meghan, a Live to Lead dokumentumfilm-sorozat, a Heart of Invictus, a Polo, valamint a március 4-én debütáló Szeretettel: Meghan című műsor is. A Spotify-jal 2023-ban kötöttek szerződést, azonban a cég állítása szerint a megállapodás felbontására került sor, mivel a Sussexi hercegi pár nem teljesítette a szerződésben foglalt kötelezettségeket. Információk szerint a Spotify több tartalmat várt az Archewell Audiótól, míg a pár azt preferálta, hogy produkcióik ne kizárólag a Spotify platformján jelenjenek meg. Az eltérő érdekek végül ahhoz vezettek, hogy közös megegyezéssel megszüntették a megállapodást. Ezen kívül Bill Simmons, a Spotify podcastinnovációért és monetizációért felelős vezetője határozottan kijelentette, hogy szélhámosnak tartja a Sussexi hercegi párt.
Amikor az Egyesült Államokba költöztek, már akkor is akadtak olyanok, akik nem kedvelték a párt, de a Spotify-jal való szakításuk komoly visszalépésnek számított. Különösen azért, mert ekkor több állítólagos alkalmazott is nyilvánosan bírálta Markle viselkedését, akit lelki terrorral vádoltak, ami miatt a munkatársakat sakkban tartotta. Ezek a nyilatkozatok könnyen megingathatták azokat, akik eddig semleges álláspontot képviseltek a párt iránt. A közvélemény megítélését tovább rontotta a herceg vízumával kapcsolatos jogi ügy is, amelyben a The Heritage Foundation azt állította, hogy a királyi származása miatt különleges bánásmódban részesülhetett, amikor belépett az Egyesült Államok területére. Ennek értelmében dokumentumok kiadását kérték az információszabadságról szóló törvény alapján, amelyet a bíróság már többször elutasított.
Mindezek ellenére az amerikai sajtó eddig a pillanatig nem szállt bele olyan mértékben a párba, ahogy korábban a brit lapok tették - bár a királyi sarjnak is sikerült már visszavágnia, mivel többet közülük beperelt, illetve a védelme biztosítása kapcsán is folyik egy jogi eljárás. A napokban viszont egy újabb mélypont következett, miután a Vanity Fair, ami egy tekintélyesnek mondható amerikai magazin, egy lejárató kampányt indított a pár ellen. Megszólaltattak korábbi alkalmazottakat, állítólagos ismerősöket, összefoglalva, mi történt a sussexiekkel az elmúlt öt év során, és hogyan dőlt össze a gondosan felépített kártyaváruk. A herceget naivnak és elveszettnek írták le, aki továbbra is keresi a helyét a világban, míg a hercegnét egy olyan nőnek, aki mindig a kezében tartja az irányítást - bár a Markle-lel egykor együtt dolgozók azt állították, szörnyű személyisége van, és némelyikük miatta kezdett el terápiára járni.
Mivel a sussexiek részéről senki nem nyilatkozott a cikkben, a vádak megalapozottsága kérdéses marad. Markle azonban a korábbi, hasonló ügyekben határozottan tagadta, hogy bármi ilyesmi történt volna. A Vanity Fair írása különösen szerencsétlen időpontban látott napvilágot, hiszen március 4-én debütál a Netflixen a hercegné legújabb sorozata, a "Szeretettel: Meghan", amelynek bemutatóját a Los Angeles-i tűzvész miatt kellett elhalasztani. A katasztrófa kapcsán a párt is kritika érte, sokan katasztrófaturistának titulálták őket, miután helyi önkéntes csoportokkal együtt látogatták meg az áldozatokat, és a kamerák előtt ölelgették őket. Ezt egyesek úgy értelmezték, mint egy próbálkozást, hogy jó pontokat szerezzenek a közvélemény előtt.
A történtek azonban árnyékot vethetnek az említett sorozat debütálására, ami azt a benyomást keltheti, hogy a sussexi pár nem tud létezni a nyilvánosság reflektorfénye nélkül. Fontos megemlíteni, hogy Harry és Meghan már a Harry&Meghan sorozat megjelenése után nyilvánosan kijelentették, nem terveznek olyan produkciót, amelynek ők lennének a középpontjában, hiszen mindent elmondtak, amit szerettek volna. A tavaly bemutatott, lovaspólóról szóló „Poló” című műsorban a herceg csupán néhány pillanatra tűnt fel, míg a „Szeretettel: Meghan” középpontjában a hercegné áll, ami egy újabb érdekesség a téma kapcsán.
Külső szemlélőként a viselkedésükből leginkább az olvasható le, hogy el szeretnék oszlatni a kétségeket, nem csupán az amerikai közönség, hanem mindenki előtt, aki eddig kételkedett a képességeikben. Szeretnék bizonyítani, hogy értékes tagjai a társadalomnak, és mindig ott állnak, amikor szükség van rájuk. Azonban azzal, hogy korábban az arisztokrata származásukból próbáltak előnyt kovácsolni, éppen az ellenkező hatást érték el, így a hitelességük megkérdőjeleződött, függetlenül attól, hogy valóban őszinte szándékokkal lépnek-e fel. A negatív megítélésük következményei pedig valószínűleg megnehezítik a helyüket Hollywoodban, ahol egyre kevesebb cég hajlandó együttműködni velük, félve attól, hogy esetleg csalódást okoznak. A Netflixszel való megállapodásuk különösen veszélyben van, és a kialakult helyzet fényében nem valószínű, hogy ezt a kapcsolatot hosszú távon meg kívánják tartani. A kérdés csupán annyi, hogy milyen alternatívákhoz kell folyamodniuk ahhoz, hogy megőrizzék relevanciájukat, és elkerüljék, hogy az amerikai álom végleg szertefoszoljon.