Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy az ENSZ 80. évfordulója alkalmából kiemelt szerepe van abban, hogy megelőzze a harmadik világháború kirobbanásának kockázatát.


Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán New Yorkban hangsúlyozta, hogy napjainkban az emberiség komoly kihívásokkal néz szembe, mivel a harmadik világháború veszélye egyre égetőbb. Az ENSZ-nek most égetően fontos feladata, hogy megakadályozza ezt a katasztrofális forgatókönyvet, és ennek érdekében elengedhetetlen, hogy az ukrajnai konfliktust a megoldás irányába tereljék.

A minisztérium hivatalos nyilatkozata alapján a tárcavezető az ENSZ fenntartható fejlődésről szóló magas szintű politikai fóruma előtt hangsúlyozta, hogy amikor a világszervezet néhány évvel ezelőtt megszabta a vonatkozó célokat, akkor a világ nem állt háborús fenyegetettség alatt.

"Szép dolog értékelni, hogy az elmúlt években ki mit csinált bizonyos gazdaságfejlesztési területeken, vagy az oktatás, az egészségügy fejlesztésében, vagy a tiszta ivóvízhez való hozzáférés növelésében a világon, ezek mind fontos dolgok, hogy ezekről számot adjunk, de az a helyzet, hogy most az ENSZ-nek a 80. évforduló kapcsán is az a feladata, hogy elhárítsa a harmadik világháború kitörésének veszélyét" - szögezte le.

"A közelmúlt eseményei során a világ különböző régióiban számos biztonsági válság, háború és fegyveres összecsapás robbant ki, amelyek önállóan is komoly fenyegetést jelentenek, ám egymásra hatva egy átfogó világháború kockázatát is magukban hordozzák" - tette hozzá.

"Amennyiben nem tudjuk hatékonyan kezelni a világ különböző részein fennálló biztonsági kockázatokat és válságokat, és például nem tudjuk előmozdítani a szomszédos Ukrajnában zajló háború békés megoldását, akkor a globális közösségnek egy rendkívül súlyos harmadik világháborús fenyegetéssel kell szembenéznie" - hangsúlyozta.

Szijjártó Péter rámutatott, hogy az ENSZ-nek sürgősen világos prioritásokat kell felállítania feladatai között. A világháborús fenyegetés jelenlegi helyzete miatt a korábban meghatározott fejlesztési célok végrehajtása is komoly kihívásokba ütközik.

"Fontos elgondolkodnunk azon, hogy az utóbbi évek során a közép-európai régió mennyi növekedési és fejlődési lehetőségtől zárta el magát az Ukrajnában zajló konfliktus következtében. Érdemes végiggondolni, hogy mi, magyarok, akik nem vállalunk felelősséget az ukrajnai háborúért (...), milyen jelentős árat kellett megfizetnünk egy olyan konfliktus következményeként, amelyhez semmilyen közünk nincs" - emelte ki.

"Tehát mindaddig, amíg a világon háborúk zajlanak, mindaddig, amíg a világ nagyon durva harmadik világháborús kockázattal néz szembe, egészen egyszerűen nem tudunk nyugodt, kiszámítható, előrelátható gazdasági fejlődésről beszélni" - jegyezte meg.

A miniszter hangsúlyozta, hogy António Guterres, az ENSZ főtitkára mellett a legfontosabb téma, amit megvitatnak, az a világszervezet alapító célja: megakadályozni a harmadik világháború kitörését, amely ma is éppoly sürgető feladat, mint annak idején.

A szavak szerint az ukrajnai konfliktus megoldásához elengedhetetlen, hogy egy átfogó, több területet érintő amerikai-orosz egyezmény jöjjön létre. Ez lenne az első lépés a béke felé vezető úton.

"Amennyiben nem sikerül megkötni egy ilyen megállapodást, és az ukrajnai konfliktus tovább fokozódik – legyen szó a harci cselekményekről, a globális gazdasági helyzetről vagy a nemzetközi politikai viszonyokról – akkor olyan következményekkel kell számolnunk, amelyek beláthatatlanok. A világ egy komoly harmadik világháborúval fenyegető helyzetbe kerülhet."

"Ez a helyzet nem maradhat így, és mi is ezt a célt tűztük ki magunk elé. Éppen ezért állunk ki a béke, a párbeszéd és a tűzszünet mellett. Ezt az elkötelezettséget a jövőben is megőrizzük, még ha Brüsszelből vagy Európa más városaiból támadások érkeznek is ránk." - tette hozzá.

Related posts