Az alanyi mentes adózók esetében a tárgyi eszközök értékesítése sajátos szabályok szerint történik. Az alanyi mentes státusz azt jelenti, hogy az adózó nem kötelezett áfa felszámítására, így a tárgyi eszközök eladásakor sem kell áfát alkalmaznia. Ez a meg

Tárgyi eszköz értékesítése alanyi mentes adózó esetében: Az alanyi mentes adózó, aki nem kötelezett az áfa felszámítására, különleges helyzetben van, amikor tárgyi eszköz értékesítéséről van szó. Az ilyen adózók számára fontos, hogy a tranzakció során figyelembe vegyék az alanyi mentesség előnyeit és korlátait. A tárgyi eszköz értékesítése során az alanyi mentes adózó nem számít fel áfát, ami vonzó lehet a vásárlók számára, mivel így az eszközök nettó áron kerülnek értékesítésre. Ugyanakkor az eladó köteles megfelelő nyilvántartást vezetni az értékesítésről, és a számlán feltüntetni, hogy az alanyi mentes státusz miatt áfa nem került felszámításra. Ezen kívül az alanyi mentes adózók számára fontos, hogy tisztában legyenek azzal, hogy a tárgyi eszközök értékesítése befolyásolhatja a mentességük megőrzését, különösen, ha az értékesítések összértéke meghaladja a jogszabályban meghatározott határértékeket. Összességében a tárgyi eszköz értékesítése alanyi mentes adózónál előnyös lehet, de alapos tájékozódás és körültekintés szükséges a jogszabályi keretek betartása érdekében.
Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes, kivás bt. el szeretne adni 2024-ben egy tehergépkocsit, amit tárgyi eszközként tart nyilván. Ezzel túllépné a 12 milliós alanyi adómentes bevételi határt, de jól tudom, a tárgyieszköz-értékesítés nem számít bele a 12 millió forintos értékhatárba, tehát 2025-ben is alanyi mentes maradhat? A tehergépkocsi eladását viszont áfásan kell leszámláznia? EU-ból szerezte be anno. Köszönöm.