Téli szünet: Hasznos nyelvleckék a pihenés idejére! Íme, miért érdemes napi 20 percet szánni rá.

A téli szünet legfőbb célja, hogy lehetőséget adjon a pihenésre és a feltöltődésre, azonban a diákok számára hasznos lehet, ha rövid, de intenzív tanulási időszakokat is beiktatnak. Ezzel nemcsak a tudásukat őrizhetik meg, hanem különösen az idegen nyelvek terén is fejlődhetnek, így a szünet nem csupán kikapcsolódás, hanem egy kis tanulási kaland is lehet.
A nyelvtanulásnál - hasonlóan az élsporthoz - teljesítménycsökkenés léphet fel, ha hosszabb-rövidebb időt kihagyunk. Ezért is különösen fontos, hogy a téli szünetben se hanyagoljuk el a gyakorlást.
"Érdemes foglalkozni azokkal a dolgokkal, amelyek készségszinten fontosak, ha nem eddzük az elménket, sok minden "kihullik", csökken a teljesítmény" - hangsúlyozta az ingyenesen elérhető KRÉTA Idegennyelvi Felkészítő Modul (IFM) szakmai vezetője. "Nem szükséges órákat tölteni a könyvek fölött, napi 20-30 perc intenzív, célzott gyakorlás már elegendő lehet ahhoz, hogy a tudásunk friss maradjon, és új készségeket is elsajátítsunk" - fogalmazott Miholics Zoltán. "A KRÉTA IFM rövid, játékos leckéi, interaktív feladatai például könnyen beilleszthetők a napi rutinba."
A szakmai vezető hangsúlyozza, hogy a tanulás időpontja kulcsfontosságú. „A szünetek alatt érdemes reggel vagy kora délután tanulni, mivel ekkor az agy a legfrissebb. Az ingyenesen hozzáférhető platformon található interaktív anyagok lehetővé teszik a diákok számára, hogy ne csupán memorizáljanak, hanem valóban élvezzék a tanulási folyamatot. Továbbá, a mesterséges intelligencia által támogatott beszédgyakorlatok különösen előnyösek, mivel lehetőséget adnak a szóbeli készségek fejlesztésére anélkül, hogy szülőkre vagy testvérekre lenne szükség.”
A szakértő véleménye szerint a nyelvtanulás szórakoztató módjai közé tartozik az idegen nyelvű filmek nézése, podcastek hallgatása, vagy akár egy-egy bónuszlecke elvégzése is, hiszen ezek játékos formában segíthetnek új szavak és kifejezések elsajátításában. Miholics Zoltán azonban más módszereket is ajánl, amelyek révén a tanulók a mindennapi életükben minél gyakrabban alkalmazhatják az újonnan tanult szókincset.
"Az új szavak elsajátításához az egyik legfontosabb lépés azok aktív használata. A diák például írhat rövid listát angolul vagy németül a napi teendőiről, vagy próbálhat a családjával idegen nyelven kommunikálni egyszerű helyzetekben, például az étkezések során."
Egy alternatív és rendkívül hatékony megközelítés a személyre szabott memóriafogasok létrehozása.
Amikor egy tanuló elsajátítja az "apple" szót, például alkothat egy mondatot így: "Minden reggel eszem egy almát." A tanárok a KRÉTA IFM Tanári Felületén keresztül inspiráló javaslatokat tehetnek, így a diákok valós élethelyzetekben is gyakorolhatják a nyelvet. A diákok kreatívan használhatják a Post-it cetliket is, hogy megjelöljék a lakásban található tárgyakat. Továbbá, a szókincsfejlesztéshez tematikus megközelítést is alkalmazhatnak a KRÉTA IFM "Gyakorlás" menüpontja alatt, ahol 24 különböző témában gyakorolhatják a nyelvet, beleértve az állásinterjúkat vagy a ruhaboltos beszélgetéseket is.
Közeleg az érettségi
A téli szünet kiváló alkalom arra, hogy a végzős diákok alaposabban felkészüljenek a tavaszi érettségi vizsgára, és elmélyítsék tudásukat.
Miholics Zoltán elmondta: "Amennyiben a felkészülés tudatosan zajlik, a lelkiismeretes diákok már a célvonal közelében járnak." Hozzátette: "Ha valaki most szeretne intenzívebben nekilátni a nyelvi érettségire vagy egy nyelvvizsgára való felkészülésnek, célszerű a specifikus témakörökkel és vizsgaelemekkel foglalkoznia. A diákok ebben az időszakban tanár nélkül is gyakorolhatják a szókincs és a beszédkészség fejlesztését."
A KRÉTA IFM alkalmazás "Gyakorlás" menüje remek lehetőséget kínál a tematikus és nyelvi szint szerinti beszédgyakorlatokhoz, amelyek tökéletesen megfelelnek ennek a célkitűzésnek. Emellett érdemes felfedezni a "Szavak tanulása" menüpontot is, ahol személyre szabottan, az aktuális igények figyelembevételével bővítheted szókincsedet a 24 különböző témakörből álló, több száz kifejezést tartalmazó gyűjtemény segítségével. A tudatos tanulás már rövid időn belül is jelentős eredményeket hozhat – emelte ki a szakértő.
Az Idegennyelvi Felkészítő Modul (IFM) minden általános és középiskolás diák számára ingyenesen hozzáférhető a KRÉTA felületen. A legkényelmesebb módja ennek a KRÉTA tanulói alkalmazás használata, ahol az azonosítóddal könnyedén beléphetsz és élvezheted az ingyenes lehetőségeket.