Több százezer ember töltheti magányosan a karácsonyt – a pszichológusok véleménye szerint ennek hátterében a toxikus családi légkör és a közösségi kapcsolatok hiánya húzódhat meg. A Human – DigitalHungary platformon, ahol a digitális és valós világ találk


Idilli családi összejövetelek, közös étkezések, beszélgetések, társasozások, kirándulások - a legtöbb embernek ezt jelentik az ünnepek. Sokan vannak azonban, akik egyedül élnek, és így is töltik a karácsonyt. Saját döntés vagy kényszer szüli ezt a helyzetet? Ennek járt utána az Egyedülfekvők.hu, amely ezúttal szakértői tanácsokkal segíti az egyedül élőket abban, hogy meghittséget és minőségi kapcsolódást csempésszenek az ünnepekbe.

A legfrissebb KSH-adatok alapján Magyarországon több mint 1,4 millió ember él egyedül, ami azt jelenti, hogy a háztartások körülbelül egyharmada egyszemélyes. Ez a szám arra utal, hogy idén akár több százezer ember is egyedül ünnepelheti a karácsonyt. Az Egyedülfekvők.hu, amelynek célja az egyedül élésről való párbeszéd elősegítése, szakértő bevonásával vizsgálta meg az egyedüli karácsonyi ünneplés jelenségét. Órás M. Andrea pszichológus és képzésben lévő pár- és családterapeuta tapasztalatai szerint az egyedül töltött ünnepek mögött két fő ok állhat: az egyik egy tudatos választás, míg a másik egy kényszerhelyzet következménye.

Akiknek a karácsony nem más, mint a harmadik üveg bor felbontása, a hangos viták és a tányértörések zűrzavara.

A pszichológus szerint sokan olyan családi háttérből érkeznek, ahol a szeretet és az elfogadás hiánya uralkodott. Az állandó veszekedések és sérelmek elhomályosították az ünnepek örömét, így az otthon varázsa eltűnt. Az ilyen környezetben felnövő gyerekek számára a normális állapotot az jelenti, hogy az ünnepek a harmadik üveg bor körül forognak, ahol mindenki külön tölti a szentestét, vagy éppen heves vitákba bonyolódik, esetleg még a tányért is összetöri. Felnőtt korban, az önismeret és a pozitív példák keresésén keresztül sokan ráébrednek arra, hogy nem akarják továbbhordozni a látott mintákat. Ezt a felismerést követően erős határokat állítanak fel mérgező szüleik felé, és akár azt a döntést is meghozzák, hogy az ünnepeket távol töltik tőlük, ezzel megteremtve a saját, egészségesebb ünnepi hagyományaikat.

Teremtsük meg saját magunknak az ünnepi hangulatot!

A gyerekkori nehézségek sokak számára eltávolítják a karácsony valódi varázsát, amelyet a reklámok olyannyira idealizálnak. Ennek következtében sokan úgy döntenek, hogy inkább elkerülik az ünneplést. Órás M. Andrea pszichológus ilyenkor arra bátorít, hogy ahelyett, hogy elnyomnánk érzéseinket vagy tagadnánk a problémákat – mint például: „Nincs szükségem az ünnepi hangulatra!” vagy „Csak gondjaim vannak a karácsonnyal!” –, inkább alkossuk meg saját ünnepünket. Fontos, hogy megtaláljuk azokat az elemeket és tevékenységeket, amelyek számunkra a meghittséget és az örömöt hozzák el. Érdemes feltenni magunknak néhány kérdést: Milyen élményeket szeretnék társítani az ünnephez? A békesség, a pihenés, a megállás vagy a meghittség domináljon? Hogyan tudom mindezt megvalósítani? Talán gyönyörű fényekkel, gyertyák lángjával, karácsonyi vásárok varázsával vagy éppen filmekkel és dekorációkkal? Esetleg a forró csoki és a puha takaró, vagy egy kellemes pihenés egy jó könyv társaságában? Ha ezeket a kérdéseket alaposan átgondoljuk és válaszokat keresünk rájuk, közelebb kerülhetünk ahhoz, hogy a magányos ünnepeinket is teljessé és meghitté varázsoljuk.

Ahhoz, hogy felfrissítsük a lelkünket, ünnepeljünk együtt a barátainkkal, vagy merüljünk el az önkéntesség örömében!

A szakértők megfigyelése szerint sokan, ha lehetőségük lenne rá, nem választanák az egyedüllétet az ünnepi időszakban. Ők azok, akik szívük mélyén szeretnék megosztani a meghitt pillanatokat valakivel, ám a családjuk már nem elérhető, vagy távol élnek tőlük a rokonok. Karácsonykor az egyedüllétet sokan magányként élik meg. Számukra a másokkal való kapcsolódás igazi megoldást jelenthet, ezért érdemes körülnézniük, kik vesznek körül őket. Különösen népszerűvé vált a fiatalok körében a barátokkal való közös karácsonyozás, ami remek alkalmat ad arra, hogy együtt üljenek le, ajándékokat cseréljenek, vagy közösen főzzenek és süssenek. Mindezek révén megélhetik a családi melegséget, amelyre olyannyira vágynak. Órás M. Andrea azt javasolja azoknak, akikkel kevesen osztják meg az ünnepeket, hogy gondolják át, milyen közösségek kapcsolódnak hozzájuk. Egyre több sport-, hobbi-, vagy vallási csoport szervez rendezvényeket az ünnepek alatt, ahol a közösség ereje segíthet eltüntetni a magány érzését.

"A minőségi kapcsolatok ünnepek idején különösen felértékelődnek, ezért a hiányuk sokak számára fájdalmas élmény lehet, különösen azoknak, akik egyedül ünneplik a karácsonyt. Ugyanakkor vannak olyanok is, akik kifejezetten vágyakoznak arra, hogy az ünnepi időszakban egy kis időt önmagukkal tölthessenek. Én azt gondolom, hogy az ideális állapot az, amikor egyesítjük ezeket a kétféle igényt: kapcsolatokat építünk a számunkra fontos emberekkel, miközben önmagunkra is figyelmet fordítunk. Csak így válhat teljessé az ünnep" - emelte ki Vadas Henrietta, az Egyedülfekvők.hu alapítója.

Órás M. Andrea pszichológus meglátása szerint az önkénteskedés is egy lélekmelengető tevékenység az ünnepek közeledtével, ahol bárki megélheti az adni jó lelki hatásait. Az önkéntesség egyik fő motivációja az altruizmus, azaz a mások segítése érdekében tett önzetlen cselekvés. Ezzel a munkával mások jóllétéhez járulunk hozzá, ami a személyes fejlődésünket is segíti, gyakran az empátiát, az érzelmi intelligenciát és az önismeretet is mélyíti. Egy önkéntes munka során megélhetjük a vágyott közösségi kötődést.

Related posts