Török Gábor kifejtette, hogy a 2026-os választások középpontjában elsősorban a jelöltek és a politikai kérdések állnak. Az elkövetkező időszakban a választók figyelme a pártok programjaira és a kampányok során felmerülő témákra irányul, amelyek meghatároz


Az is lényeges szempont lesz, hogy a Fidesz kire irányítja a figyelmet a közeljövőben.

Török Gábor szombati Facebook-bejegyzését azzal kezdi, hogy kapott "pár visszajelzést: miért beszélek a Fidesz kapcsán arról, hogy személyi (és amúgy tartalmi, de ezt senki sem kifogásolta) változtatások nélkül nem lesz egyszerű megfordítaniuk azt a trendet, amelyet 2025 első felében minden közvélemény-kutatás egyöntetűen jelzett. Hiszen Orbán Viktor nélkül nincs Fidesz, ha a miniszterelnök helyett más szerepelne a lista élén a Tisza kétharmada szinte garantált lenne - mondták és írták többen."

Ezután a politikai elemző egy izgalmas új perspektívát kínál:

Teljesen egyetértek. Orbán Viktor imázsa, noha fáradtnak tűnik és idővel elhalványul, érthető, hiszen 15 éven át tartó folyamatos kormányzás után természetes, hogy a népszerűsége változik. Jelenleg a Fidesz legfontosabb értékének számít, hiszen a választók jelentős hányada hozzá köti a pártot, és sokan éppen miatta szavaznak a kormánypártra. Valójában a Fidesz inkább Orbán pártjaként működik, mintsem hogy ő pusztán a párt politikusa lenne. Más szavakkal: Orbán Viktor szerepe a Fideszben felülmúlja a párt fontosságát az ő szemszögéből. A 2026-os választások alapvetően róla fognak szólni, arról, hogy a választók többsége inkább a maradását preferálja-e, mintsem a távozását. Minden más kérdés – legyen az személyi (ki lépne a helyére), vagy tartalmi (pl. háború, Ukrajna, egészségügy, korrupció stb.) – bár szintén lényeges, de ehhez képest másodlagos jelentőséggel bírhat.

Amikor tehát arról beszéltem, hogy előbb-utóbb a kormányfő számára megfontolásra érdemes lesz az a kérdés, hogy valaki mást állítson az élre, akkor nem a Fidesz, hanem személyesen Orbán Viktor érdekéről, politikai dilemmájáról beszéltem - kicsit lejjebb itt az oldalamon ma is el lehet olvasni ennek kifejtését (május 23.). Egy ilyen döntés ma a Fidesznek biztosan nem állna érdekében, hiszen ezzel azt a politikusát veszítené el, akinek a személye garancia a tábor egységére akkor is, ha a szavazótábor lassú eróziója nyilván vele sem biztos, hogy megállítható.

Mit is értek a személyi változások kifejezés alatt? Amikor egy politikai szereplő úgy ítéli meg, hogy az utóbbi időszak nem hozott kívánt eredményeket, akkor érdemes mérlegelnie a változtatásokat. A politika világában számos lehetőség kínálkozik: a stratégiai megközelítések, a szervezeti átalakítások, a kommunikációs újítások, a tartalmi frissítések és a személyi változások mind fontos szerepet játszanak. A Fidesz az utóbbi időszakban főként a kommunikációs eszközökkel kísérletezett, és a napirendi témák megfelelő kezelésével elért bizonyos sikereket. Azonban a közvélemény-kutatások alapján a párt helyzete nem javult, hanem éppen ellenkezőleg, a mögöttünk hagyott félévben romlott.

Hozzátette:

Related posts