Trump hatásaitól szenvednek a németek.


Fedezd fel a magyar gazdaság jövőjét és helyét a folyamatosan változó világgazdasági környezetben a Portfolio gazdasági csúcskonferenciáján, a Budapest Economic Forumon! Ne hagyd ki ezt a lehetőséget, regisztrálj most, és légy része ennek az izgalmas eseménynek!

A visszaesés mértéke meghaladja a Bloomberg által megkérdezett elemzők által előrejelzett -0,5%-ot, ami különösen aggasztó. Ez a csökkenés az áprilisi 1,6%-os mínusz után következik be, jelezve a gazdasági instabilitást. Ráadásul az import is jelentős, 3,8%-os visszaesést mutatott. Különösen figyelemre méltó, hogy az Egyesült Államokból érkező behozatal több mint 10%-kal csökkent, ami további aggodalomra ad okot.

A kereskedelmi helyzet javulásához jelentős lépést jelentene, ha sikerülne egy új kereskedelmi megállapodást kötni Trumppal. Az Európai Unió már a héten, az eredetileg kitűzött július 9-i határidőig, aláírná a keretet, amely 10 százalékos általános vámok bevezetéséről szól. A részletes tárgyalásokra pedig a Washington által augusztus 1-ig meghosszabbított időszak alatt kerülne sor.

Németországot különösen érinti az autóipari vámok kérdése, hiszen gazdaságának alapját képezi ez a szektor. Ennek következtében az Egyesült Államok által kivetett vámok egyik legnagyobb kárvallottja az Európai Unión belül. Az érintett országok között hazánk és Szlovákia is kiemelkedik. Bár az év elején a GDP növekedése meghaladta a várakozásokat, a recessziós aggodalmak még mindig nem oszlottak el teljesen az idei évre nézve.

Tegnap egy izgalmas fordulatot hoztak az ipari termelési adatok, amelyek májusra vonatkoznak, és kedvező meglepetést okoztak, de...

Az ipar mérsékelt növekedése valószínűleg nem lesz elegendő ahhoz, hogy kompenzálja a kivitel nehézségeit.

- állapította meg az ING. Az export helyzetét nem csupán a vámok, hanem az erősödő euró is jelentősen befolyásolja. A legfrissebb adatok azt jelzik, hogy a kivitel növekedése az év kezdetén inkább annak volt köszönhető, hogy az exportőrök próbáltak lépni a kereskedelmi háború kiéleződése előtt, semmint hogy az EU legnagyobb gazdasága valóban fellendült volna.

A német kormány bejelentette, hogy komoly összegeket kíván fordítani a hadiipar és az infrastruktúra fejlesztésére. Ez a lépés potenciálisan elősegítheti a gazdasági növekedést, bár kérdéses, hogy ennek a hatásait már 2025-re érezni fogjuk-e.

Általánosabban szólva, a második negyedév első két hónapjára vonatkozó kemény makroadatok alapján úgy tűnik, hogy a német gazdaság újabb stagnálás vagy akár kisebb mértékű zsugorodás elé néz

Carsten Brzeski, az ING elemzője, összegzett: Magyarország számára ez nem hoz kedvező kilátásokat, mivel ebben az évben sem bízhatunk a németek támogatásában, hogy kiszabaduljunk az egyhelyben toporgás állapotából.

Related posts