Ursula von der Leyen: A három balti állam ma új fejezetet nyitott a történelem könyvében.

A balti államok, nevezetesen Észtország, Lettország és Litvánia, teljesen leváltak az orosz és fehérorosz villamosenergia-hálózatokról, és csatlakoztak az európai uniós villamosenergia-rendszerhez. Ez a lépés lehetővé tette számukra, hogy felszabaduljanak az Oroszországtól való energiafüggőségtől - számolt be róla az Európai Bizottság vasárnap.
Az orosz és fehérorosz elektromos áramforrásoktól való függetlenedés érdekében a három balti ország fokozatosan megszüntette az Oroszországgal és Fehéroroszországgal való összeköttetéseket biztosító távvezetékeket. E közben új csatlakozási pontokat alakítottak ki az uniós elektromos hálózathoz, beleértve a Balti-tenger mélyén lefektetett víz alatti kábeleket is.
Szombaton lekapcsolták a még megmaradt távvezetékeket is.
A balti villamosenergia-rendszer a LitPol Link nevű lengyel-litván csatlakozáson keresztül állt át az európai elektromos hálózatra (CESA). Az átállás 1,6 milliárd euróba került, amit zömében az EU finanszírozott.
A brüsszeli közlemény szerint a három balti ország villamosenergia-hálózata sikeresen integrálódott az EU belső energiapiacába azáltal, hogy első körben Lengyelországon keresztül csatlakoztak az európai uniós hálózathoz. A balti országok energiarendszereinek szinkronizálása nemcsak az egész unió ellátásbiztonságához járul hozzá, hanem a megújuló energia integrálását is támogatja, ami - mint írták - lehetővé teszi olcsóbb energia biztosítását.
Az Európai Bizottság legfrissebb tájékoztatása szerint a három balti állam volt az utolsó az EU tagországai között, amelyek villamosenergia-hálózatai teljesen az orosz és a fehérorosz energiarendszerekhez tartoztak. A bizottság megjegyezte, hogy az orosz központi szabályozás miatt ezek az országok "kiszolgáltatott helyzetbe kerültek Oroszország irányába". Mostantól azonban a balti államok egy új, független villamosenergia-rendszer felé haladnak, amely lehetővé teszi számukra, hogy megszabaduljanak a korábbi függőségtől.
Teljes mértékben átvették az irányítást saját elektromos hálózataik felett, ezzel hozzájárulva a Balti-tenger keleti térségének, valamint az Európai Unió energiarendszerének biztonságához és stabilitásához.
- fűzték hozzá.
Az Európai Unió végrehajtó testülete egy újabb közleményében Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szavait osztotta meg. A politikus Vilniusban, a balti országok elektromos hálózataik uniós integrációjáról tartott rendezvényen kijelentette: "Ma történelmet írtunk Észtország, Lettország, Litvánia és az Európai Unió."
A villamosvezetékek lebontása, amelyek Oroszországot és Fehéroroszországot kötik össze, a szabadság szimbólumát jelenti – hangsúlyozta. Kiemelte, hogy a balti államok már korábban felhívták a figyelmet arra, hogy az Oroszországból beszerzett olcsó gáznak "rejtett költségei" vannak, nevezetesen a függőség. Most pedig egy új korszak hajnalán állunk – tette hozzá.
A Balti-tenger mélyén nemrégiben bekövetkezett távközlési kábelek sérülése kapcsán von der Leyen hangsúlyozta, hogy Európának és a NATO-nak most, mint soha antes, szorosabb együttműködésre van szüksége a biztonság megőrzése érdekében. Az alapvető hálózati infrastruktúrák védelme érdekében a megelőzés kulcsfontosságú, emellett új kábelek telepítése is elengedhetetlen. Fontos, hogy a kábelek körüli gyanús tevékenységeket időben észleljük, gyorsan reagáljunk, és a szükséges javításokat a lehető leghamarabb végezzük el. Ezen kívül elengedhetetlen az elrettentés, amely világossá teszi, hogy minden ilyen jellegű tevékenység következményekkel jár - emelte ki.
"Az infrastruktúra védelme mellett elérkezett az idő, hogy végre saját kezünkbe vegyük biztonságunkat és védelmünket" - emelte ki Von der Leyen, majd kiemelte: Észtország, Litvánia, Lettország és Lengyelország ma éppen ezt a példát mutatják számunkra.
Kiemelte: a NATO továbbra is az európai védelem alapja. De - mint hangsúlyozta - a modern hadviselés új technológiát és koordinációt igényel, ahol az európai együttműködés elengedhetetlen. Szavai szerint Európa "régi szövetségese, az Egyesült Államok új irányt tűzött ki. Ezzel kapcsolatban közölte: Európa felkészült egy erőteljes, de konstruktív párbeszédre Washingtonnal.
Kiemelte továbbá, hogy az "új valóságban" Ukrajnának soha nem volt még ilyen mértékű szüksége az uniós támogatásra. Az uniós és G7-partnerek által nyújtott segítség lehetőséget teremt Ukrajna számára, hogy a leglényegesebb feladatra, a haza védelmére összpontosítson - tette hozzá az uniós bizottság elnöke beszédében.