Valentin-nap: Fedezd fel a népi jóslatok titkait, és tudd meg, mi vár rád a szerelmesek ünnepén - Ripost


Február 14. - ez a nap nemcsak a szerelmesek ünnepe, hanem egy olyan időszak is, amikor a szinglik és a párkapcsolatban élők egyaránt felfigyelnek a romantika varázsára. Akárhogy is álljunk a Valentin-naphoz, az biztos, hogy sokan várják, míg mások inkább elkerülnék a felhajtást. Az idei Bálint-nap már a küszöbön áll, és ilyenkor nemcsak az a lényeg, hogy a Bálintokról se feledkezzünk meg, hanem jó tudni, hogy a naphoz számos népi hiedelem és hagyomány is kapcsolódik. Érdemes felfedezni, milyen érdekességek és szokások övezik ezt a különleges dátumot!

A fiatal lányok a hagyomány szerint igyekeztek olyan szerelmi praktikákat kitalálni, amik a kiszemelt fiúk megszerzésére, vagy éppen megőrzésére voltak alkalmasak. A férfi meghódításához nem kellett mást tenniük, mint megenni egy kilencmagú almát, és a magokat óvatosan a fiú zsebébe csempészni, így garantálva, hogy a férfi beleszeret a praktikát alkalmazó lányba.

Ha valamiért a terv nem vált be, a kiszemelt férfi lábnyomát ki kellett emelni a hóban vagy a sárban, majd elásni a küszöb alá. Innentől kezdve csak annyira volt szükség, hogy a férfit a házba csalogassuk, ahol, átlépve a saját nyomán, nemsokára már a lánykérés gondolataival foglalkozhatott.

Úgy tartották továbbá, hogy meg kell gyújtani egy gyufaszálat, majd meg kell várni, amíg elég. Amerre ekkor eldől, abból az irányból fog jönni a jövendőbeli. Végső esetben pedig a párna alá helyezett babérlevéltől várták, hogy álmukban megtudják, ki lesz a jövendőbeli párjuk.

A Bálint-napi népszokások egy része ugyan összeforrt a szerelemmel, de vannak például mezőgazdasággal kapcsolatos hiedelmek is, melyek szintén ehhez a naphoz kapcsolódnak. Termésjósló napnak is tartják: ha ezen a napon hideg, száraz az idő, akkor jó lesz a termés. Facsemetét is szívesen ültettek Bálint-napkor abban bízva, hogy akkor hamarabb erősödik meg.

Balmazújváros és Debrecen környékén régi hagyomány szerint ezen a napon választanak párt a verebek, mintha csak a szerelem madarai volnának. Borsod vidékén pedig úgy tartották, hogy ezen a napon térnek vissza a vadgalambok, megérkezve a tavasz hírnökeként. Mindszenten különösen figyeltek a madarakra; ilyenkor magokkal és aszalt gyümölcsökkel kedveskedtek nekik, véve ezzel részt a természet örömteli ébredésében.

Related posts