Yellen aggodalmát fejezte ki a kínai állami tevékenységek alakulása miatt.

Az Egyesült Államok pénzügyminisztere, Janet Yellen hétfőn virtuális megbeszélést folytatott He Lifeng kínai miniszterelnök-helyettessel. A találkozón Yellen komoly aggodalmát fejezte ki a kínai állam által támogatott szereplők kibertevékenysége miatt, valamint megvitatták a két ország gazdasági kapcsolatait és az ezzel összefüggő kihívásokat.
A Pénzügyminisztérium legfrissebb közleménye szerint Yellen komoly aggodalmát fejezte ki a Kínai Népköztársaság állami támogatású szereplőinek rosszindulatú kibertevékenységei miatt, amelyek jelentős hatással bírhatnak a kétoldalú kapcsolatokra. E kijelentés egy nemrégiben zajló kibertámadássorozatra utal, amely során kínai hacker csoportok célkeresztjébe kerültek amerikai kormányzati számítógépek.
A múlt hónapban a pénzügyminisztérium "súlyos incidensként" értékelte azt az eseményt, amely során a BeyondTrust nevű kiberbiztonsági szolgáltató rendszerébe behatoltak. A kongresszusi segítők tájékoztatása szerint eddig még nem határoztak meg időpontot a betörés részleteiről szóló tájékoztatóra.
A megbeszélésen a két tisztviselő áttekintette a gazdasági és pénzügyi munkacsoportok eddigi eredményeit is. Yellen ismét felhozta a Kína nem piaci gyakorlataival és az ipari túlkapacitással kapcsolatos aggályait, hangsúlyozva, hogy ezek továbbra is negatívan befolyásolják a kétoldalú gazdasági kapcsolatokat.
Az amerikai pénzügyminiszter áprilisban hasonló gondolatokat osztott meg, amikor személyesen találkozott He-vel Pekingben. Ekkor is hangsúlyozta, hogy sürgető szükség van a túlzott ipari kapacitás csökkentésére, még mielőtt Joe Biden elnök bejelentette volna a Kínában gyártott elektromos járművekre, akkumulátorokra, napenergia-termékekre és félvezetőkre vonatkozó jelentős vámemeléseket.
A megbeszélésen Yellen azt is hangsúlyozta, hogy a kínai vállalatoknak "jelentős következményekkel" kellene szembenézniük, ha bármilyen támogatást nyújtanak Oroszország Ukrajna elleni háborújához.
A találkozó időzítése különösen érdekes, tekintettel arra, hogy Donald Trump megválasztott elnök, aki január 20-án lép hivatalba, azzal fenyegetőzött, hogy 60 százalékot meghaladó vámokat vet ki a kínai importra. Ez jóval magasabb, mint az első hivatali ideje alatt bevezetett vámtételek.
Forrás: Reuters